Gündem Haberleri

  Yılmaz: OHAL kalkmalı

  Hürriyet Haber
  28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, olağanüstü halin artık savunulamaz olduğunu belirterek kalkmasını önerdi. Birçok konuda demokratikleşme önerileri yapan Yılmaz, ‘‘75 yıldır cumhuriyet var; ama cumhur yok. Bunu sona erdirmenin yolu, hürriyetçi sivil anlayıştır’’ dedi.

  Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Yılmaz, PKK'nın eylem kabiliyetinin ortadan kaldırıldığını; ancak ihtiyatı elden bırakmamak, kamuoyunu yanlış beklentilere sürüklememek gerektiğini söyledi. Terörle ilgili bu sevindirici havanın bir imkanı da beraberinde getirdiğini anlatan Yılmaz, ekonomik ve sosyal önlemlerin acilen alınmasını istedi. Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

  NORMALE DÖNÜLMELİ

  Bölgede 20 yıldır süren olağanüstü hal normal hal durumuna gelmiş. 20 yıldır devam eden olağanüstü hal olmaz. Bu tedbir artık savunulamaz, normalleştirmeye dönülmeli.

  CEZAEVLERİ KAMP

  Cezaevlerinde devlet hakimiyeti yok. Buralar suçluluların ıslahına değil, suç örgütlerinin iç eğitimine hizmet etmekte. Buna son vermek devletin çabası olmalı.

  VATANDAŞLIK EKSENİ

  Hukunun üstünlüğü temel hedefimiz olmalı. Türkiye'nin düzenini vatandaşlık ekseninde yeniden kurmalıyız. Sadece devletin güvenlik ihtiyaçlarını değil, vatandaşın güvenlik ihtiyacını ön planda tutmak; devletin değil, vatandaşın korunmasını hedef alan düzen değişikliğini sağlamak zorundayız.

  EKONOMİ

  Alınan ekonomik tedbirler yerindedir ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmesine ramak kalmıştı. Tedbir alınmaması durumunda bundan zararı sermaye kesiminden de önce çalışan kesim görecekti.

  İRAN'A UYARI

  İran, ortada gerçek sorunlar yokken Türkiye ile gerilim yaratmaktadır. Bu iki ülkenin de zararına. İran, içerdeki sıkıntılarını, dış bir hedef yaratarak aşmaya çalışıyor. İran yönetiminin bu konuda aklı selime dönmesi gerekir.

  AP SİYASİ ZORBA

  Terör örgütünün başı ile ilgili yargı kararı daha sonuca ulaşmadan Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar, evrensel kurallara aykırı, mahkeme kararını engellemeye yöneliktir. İdam cezası konusunda Türkiye'nin AB'ye taahüdü yoktur; ilgili anlaşmaya muhalefet şerhi vardır. AP bunu da unutmakta, Türkiye'nin iç işlerine müdahale etmekte. Türkiye'nin AB'ye üyeliği şantaj unsuru olarak kullanılmakta. Bu kararların siyasi zorbalıkla Türkiye'ye kabul ettirilmesi mümkün değildir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı