Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılmaz: Millet bize güvensin

  İsmet SOLAK / ANKARA
  06 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 1997 - 00:01

  Başbakan Mesut Yılmaz, ‘‘Hiçbir hükümet enflasyonun artmasından memnun olamaz. Bizim iddiamız, 1998 sonunda enflasyonu yüzde 50'ye çekmektir’’dedi. Geçen üç ayın değerlendirilmesinde, tüm olumsuzluklara rağmen başarılı olduklarını da söyleyen Başbakan, ‘‘30 yılda yapılamayan 8 yıllık eğitim reformunu çıkarmamız bile başlıbaşına büyük başarı’’ diye konuştu. Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi’nde düzenlenen 11. Kültür Festivali'ne katılan Yılmaz, Ankara'ya dönerken helikopterde Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Yılmaz, ‘‘Üç ay içinde kendinizi başarılı sayıyor musunuz?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

  ‘‘Üç ay önce biz hükümete geldiğimiz zaman, bizi destekleyen çevrelerin bize söyledikleri belliydi. Bizden sadece Türkiye'de siyasi normalleşme bekleniyordu. Hiç kimse bizden reformları gerçekleştirmemizi, siyasi veya ekonomik mucizeler yaratmamızı beklemiyordu. Beklenen ülkenin yeniden normal hale döndürülmesiydi. Ama ben bunun gerçekçi olmadığını bilecek kadar siyasi tecrübeye sahibim. Nitekim bugün Türkiye'de siyasi istikrar sağlanmıştır. Ülkenin geleceğine ilişkin bir iyimserlik havası yeniden hakim olmuştur.’’

  Sorular ve yanıtlar şöyle devam etti:

  Soru: İyi ama, sizden başka şeyler de bekleniyor?

  Yılmaz: Evet, onu söylüyordum. Şimdi toplum bizden ekonomiye çekidüzen vermemizi beklemektedir. Bu da gayet doğaldır. Çünkü toplum psikolojisine çok uygun bir durumdur. Halk, sadece anormal şartları kaldırıp, normalleşmeyi sağlamakla yetinemez, bu hükümetten beklenen aynı zamanda ülkenin bütün sorunlarına çözüm bulmaktır.

  SİSTEMİN TIKANDIĞI DOĞRUDUR

  Soru: Peki üç ayı değerlendirir misiniz?

  Yılmaz: Geçtiğimiz üç ayı değerlendirdiğimizde, bütün olumsuz şartlara rağmen; yani olumsuz şartlardan kastım, üç partili bir koalisyon hükümeti olmamıza, Meclis'te azınlıkta olmamıza rağmen 30 yıldan beri gündemde olan 8 yıllık eğitim reformunun hem yasal çerçevesiyle hem de mali kaynaklarıyla beraber uygulamaya geçirmiş olmamızı çok büyük bir başarı olarak görüyorum. Ama bununla da yetinmeyeceğiz. Önümüzde idari reformlar var. Türkiye'de bir siyasi tıkanıklık yaşandığı, sitemin tıkandığı da doğrudur. Ama bu tıkanıklığı herkes görüyor da, bence yanlış yerde çözüm aranıyor.

  DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

  Soru: Yani siz, doğru işler yapıyoruz, bize güvenin diyor musunuz?

  Yılmaz: Millet bize güvenmelidir. Bu hükümet üç ayda bu zorluklara rağmen bunları yapmışsa, önümüzdeki dönemde çok daha önemli icraatlar gerçekleştirmeye kararlıdır. Ama hiç kimse bizden mucizeler beklememelidir. Biz doğru yöntemlerle doğru şeyleri yapmanın peşindeyiz. Bunun için de herkesin desteğine ve güvenine ihtiyacımız vardır.

  Soru: Enflasyonun artmasına üzüldünüz mü?

  Yılmaz: Elbette ki, hiçbir hükümet enflasyonun artmasından memnun olmaz. Ama kamu açığı arttıkça hiç kimse enflasyonun düşmesini bekleyemez. Biz denk bütçe diye takdim edilen 97 bütçesinin en az 2 trilyon lira açık vereceğini daha yılın başında söylemiştik. Sene sonunda bu rakamın 2.4 katrilyon olması bekleniyor. Eylül sonu yüzde 90 olan enflasyonu yıl sonu aynı düzeyde tutabilirsek bu başarı olur. 1998 bütçesi tümüyle bizim hazırlayıp uygulayacağımız bir bütçe olacak. Bizim iddiamız da, 1998 sonunda enflasyonu yüzde 50'ye çekmektir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı