Gündem Haberleri

  Yılmaz: Mesele AB ile değil kendimizle

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin AB ile ilgili atacağı en önemli adımın ''eksikliklerini'' kabul etmesi olduğunu söyledi.

  Yılmaz, Alman-Türk İşadamları Derneği Başkanı Eşref Ünsal ile beraberindeki heyeti ANAP Grubu'nda kabul ederek bir süre görüştü.

  Mesut Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Helsinki'de alınan kararın, Türkiye'yi AB'den dışlamayan, Türkiye'nin kopmasını engelleyen bir karar olduğunu ifade etti. Yılmaz, şunları söyledi:

  "Türkiye'de herkesin ve yurdışında yaşayan Türklerin şunu bilmesi lazım: AB, Türkiye'ye üye olmak istemiyor, Türkiye AB'ye üye olmak istiyor. Maalesef biz, uluslararası kuruluşlara katılmakta, geçmişte de hep aynı hataları yaparak, kulübün kurallarını yeterince benimsemeden, o kurallara uyum için gerekli değişiklikleri içimize sindirmeden, bunları gerçekleştirmeden sadece bir kulüp üyeliğini hedef alıyoruz. AB, bir NATO değil. AB'nin daha geniş kuralları var. Binlerce sayfayı bulan bir mevzuatı var. Türkiye'nin bütün bunlara uyum sağlayabilmesi, çok ciddi bir dönüşümü gerektiriyor.''

  'Zıtlıkları mı tanıtacağız?'

  Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) Türkiye'nin uyması gereken kriterlerin belirlendiğini ifade eden Yılmaz, ''Bugünkü meselemiz AB ile değildir. AB bağlamında bugünkü meselemiz kendi içimizdedir. Türkiye, gerçekleştireceğini ifade ettiği bu kriterleri gerçekleştirebilir mi, yoksa gerçekleştiremez mi?'' diye sordu.

  Yılmaz, Türkiye'nin bu sorunu kendi içinde çözmeden tanıtıma önem vermesinin hiç bir gereğinin olmadığını belirterek, ''Neyi tanıtacaksınız? Kendi içimizdeki eksiklikleri mi tanıtacaksınız? Kendi içimizdeki zıtlıkları mı tanıtacaksınız? Hayır. Şu anda eğer Türkiye AB'ye üye olmak istiyorsa, çok ciddi adımlar atmak zorundadır'' dedi.

  'Efelik taslamakla olmaz'

  Yılmaz, ulusal programın hazırlanmasında bazı zorluklar bulunduğuna dikkati çekerek, ''AB ile ilişkiler yönünde şu anda atmamız gereken en önemli adım, eksikliklerimizi kabullenmektir. Öyle büyüklük taslamak, efelik taslamak bize hiçbir şey getirmez'' dedi.

  ATİAD Başkanı Eşref Ünsal'ın, ''Biz Türkiye'nin AB'ye girmeye karar verdiğini zannediyorduk. Buna yeniden mi karar verilecek?'' sorusuna Yılmaz, şöyle yanıt verdi:

  ''AB'ye bazı fanatik gruplar dışında kimsenin itirazı yok. Önemli olan, AB'nin belli olan ve KOB'da da ortaya konan kriterlerine uyum sağlayıp sağlamama konusudur. Türkiye'de maalesef sayıları azımsanmayacak kadar çok olan çevreler, bu kriterlere uymadan AB'ye üyeliği hedefliyorlar, bu mümkün değildir. Bu kriterlere uymanın ülke bütünlüğü açısından büyük bir risk yaratacağını, tehdit yaratacağını düşünüyorlar. Ben tam tersini düşünüyorum. Dünyadan kopmuş bir Türkiye'nin, bütünlüğünü korumada daha büyük zorluklarla karşılaşacağına inanıyorum.''


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı