Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılmaz’ın konutunda istifa kavgası ettiler

  Hürriyet Haber
  24 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mart 1998 - 00:01

  ANAP kulisleri, komutanların ünlü bildiriyi yayınladığı geçen cuma akşamı, Başbakan Mesut Yılmaz'ın Nenehatun Caddesi'ndeki konutunda çıkan bir kavgayla çalkalanıyor. Kavganın aktörleri, Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu ve Yılmaz'ın siyasi ve askeri konulardaki stratejisti Erhan Göksel...

  Dışarı sızmaması için büyük çaba harcanan bu olay, Göksel'in, bildirinin yayınlanmasından sonra konuta ilk giden kişi olan Topçu'nun Yılmaz'la başbaşa görüştüğü haberini almasıyla başladı. Sonraki gelişmeler şu seyri izledi:

  Bu haber üzerine hemen konuta giden Göksel, görüşmenin yapıldığı odaya kapıları zorlayarak, gürültü yaparak gitti. Bu odanın kapısını vurmadan açıp içeri giren Göksel, sinirle önce Topçu'yu hedef aldı. ‘‘Sen Başbakanı yanıltıyorsun. Bunu bilerek veya bilmeyerek yapıyorsun ama bu işten vazgeç’’ diye bağırdı.

  Göksel, sesinin tonunu biraz düşürerek, ancak yine de yüksek sesle Yılmaz'a, ‘‘Size yanlış bilgi aktarıyor. Dezenforme ediyor. Size istifa etmeniz gerektiğini söylüyor. Bunu sadece size değil, herkese söylüyor. Milletvekillerine söylüyor, başkalarına söylüyor. Askerlerin çok ciddi olduğunu, Mamak'ın hazırlandığını söyleyip, ‘Ama merak etmeyin, hücrelerin içinde tuvaletler varmış' türünden espriler de yapıyor’’ dedi.

  Topçu, bu sözlere, sinirlerine hâkim bir durumda ve gülerek, ‘‘Sen bunları nerden biliyorsun?’’ diye yanıt verdi. Göksel, Topçu’nun sorusu üzerine, daha da sinirlenerek üstüne doğru yürüdü.

  Berna Hanım yatıştırdı

  Başbakan Yılmaz'ın konuttaki odasından duyulan gürültü nedeniyle, üst kattan aşağı inen Berna Yılmaz, odaya girdi. ‘‘Başbakan'a birşey mi oldu?’’ paniği ile koşuşturup, odanın kapısına kadar gelenlere koruma polisleri ile garsonlar da dahil oldu.

  Berna Hanım'ın müdahalesi ortalığı yatıştırırken, Göksel, Topçu'ya, ‘‘Biliyorum, çünkü konuşmadığın yer yok. Ayrıca telefonların da dinleniyor. Bunları da ben öğreniyorum, sen bilmiyor musun?’’ dedi. Bu sözlerden sonra Berna Yılmaz, Göksel'i yan odaya aldı. Yılmaz, Topçu ile özel görüşmesini yarım saat daha sürdürdü. Yılmaz, daha sonra Göksel'in bulunduğu odaya girerek, takındığı tutum nedeniyle, ‘‘Söyleyecek birşeyin varsa bana söyle. Hiç hoş değil böyle yapman’’ diye çıkıştı.

  Topçu, Yılmaz'ın yanından çıktıktan sonra konuttan ayrıldı. Yılmaz, bu tartışmadan sonra bazı bakan ve milletvekilleriyle birlikte ATV'de yapacağı konuşma için hazırlık yaptı. Erhan Göksel de bu hazırlıkların büyük bölümünde yer aldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı