Yılmaz: IMF ile ilgili belirsizlik ortadan kaldırılmalı

ANKA
06.10.2008 - 14:04 | Son Güncelleme: 06.10.2008 - 14:04

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların ABD ve Avrupa ekonomilerinin koşullarından farklı olduğunu, ancak dünyada bütün mal, hizmet piyasaları ile mali piyasaların entegre oluşu nedeniyle krizden herkesin az ya da çok etkileneceğini söyledi. Yılmaz, bu süreçte IMF ile ilgili belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Merkez Bankası’nın 2001 krizinden sonra yaptığı gibi bugünden sonra da piyasanın ihtiyaç duyduğu likiditeyi vermeye devam edeceğini belirten Yılmaz, “Bankalarımızın bu konuda herhangi bir tereddütleri olmamalıdır. Elimizde yeterli imkanlarımız var” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, NTV yayınında yaptığı açıklamada, bugün itibariyle alınan kararlarda içerdeki gelişmeler kadar dışarıdaki gelişmelerin de son derece önemli olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Bir taraftan emtia fiyatları düşüyor, maliyet azalıyor ve enflasyona olumlu katkı yapıyor. Diğer taraftan da sizin mal sattığımız piyasalardaki gelirler düşüyorsa ve orada da talep daralması varsa bu sizi bir şekilde etkileyecektir. Her iki yöne de konsantre olmak ve olana bitene bakmak lazım” diye konuştu. Yılmaz, son 6-7 yıldaki gelişmelere vurgu yaparak, fiyat istikrarı olmadan ekonomik büyümenin olmayacağını söyledi.

“YIL SONUNA DOĞRU HARCAMALARDA HIZLANMA OLABİLİR”

Yılmaz, maliye politikasında bir değişiklik olursa para politikasının duruşunda bir değişiklik olacağını kaydederek, “Son açıklanan rakamlar bütçede bir sorun olmadığını gösteriyor. Fakat şu mümkün ki yılsonuna doğru harcamalarda hızlanma olabilir. Eğer olur ise biz yine de bunun yılın başında öngörülen makro rakamlar içerisinde kalacağını düşünüyoruz. Bu kaldığı sürece de problem görmüyoruz” dedi.

Tüm kesimlerin son derece dikkatli olunması gerektiği konusunda uyaran Yılmaz, merkezi hükümetin bütçesi ile ilgili daha şeffaf verilerin bulunduğunu ancak yerel yönetimlerle ilgili bilgilerin daha gecikmeli geldiğini söyledi. Yılmaz, “Bizim oralara konsantre olup oralardan gelebilecek olumsuzlukları da dikkate almamız gerekir. Bugün itibariyle maliye politikasındaki herhangi bir gevşeme para politikasının duruşunu değiştirecektir” diye konuştu.

“KRİZDEN HERKES AZ YA DA ÇOK ETKİLENECEK”

Yılmaz, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların ABD ve Avrupa ekonomilerinin içinde bulunduğu koşullardan farklı olduğun vurgulayarak, dünyada bütün mal, hizmet ve mali piyasaların entegre olduğunu, krizden herkesin az yada çok etkileneceğini söyledi. “Bize bir şey olmaz gibi söylemler doğru söylemler değil” diyen Yılmaz, bugün itibariyle sistemde yeni bir karar alınmasını ve değişiklik yapılmasını gerektiren husus olmadığını ancak herkesin dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, “IMF ile çalışmalar hızlandırılsa, ihtiyati stand-by bir an önce devreye sokulsa daha mı iyi olur” sorusuna, “Bence burada yapılması gereken husus belirsizliğin ortadan kaldırılması, olacak mı olmayacak mı sorusu soruluyor. Olacaksa da olmayacaksa da bunun bir an önce ortadan kaldırılması, olmayacaksa ‘olmayacak’ deyip, bir an önce kendimiz ne yapacaksak ona karar verelim. Ancak olacaksa da ne yapılacağına karar verilmesi lazım” yanıtı verdi.

“ELİMİZDE YETERLİ İMKANIMIZ VAR”

Merkez Bankası’nın kurun seviyesi ile ilgili politikası olmadığını dile getiren Yılmaz, şöyle dedi:

“Merkez Bankası 2001 krizinden sonra yaptığı gibi bugünden sonra da piyasaya ihtiyaç duyduğu likiditeyi vermeye devam edecektir. Bankalarımızın bu konuda herhangi bir tereddütleri olmamalıdır. Elimizde yeterli imkanlarımız var. Döviz likiditesi ile ilgili olarak da piyasa gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bununla ilgili olarak yapmamız gereken, almamız gereken bir tedbir varsa ki elimizde bir takım enstrümanlar var onları da gerektiğin de devreye sokarız ama bugün itibariyle böyle bir sıkıntı söz konusu değil.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı