Gündem Haberleri

  Yılmaz: Hegemonya mı kurdum, el insaf

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Olağanüstü kongre sesleri

  ANAP'ın, önceki gün yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı, olağanüstü kongre tartışmalarına neden oldu. Toplantıda olağanüstü kongre talebini gündeme getiren Lütfullah Kayalar, yalnız kaldı. ANAP'daki bu durumu, muhalif isimlerden biri, ‘‘ANAP'da isyana bile takat yok’’ diye açıkladı. Mesut Yılmaz başkanlığında yapılan (MKYK) toplantısında muhalif isimlerden Oltan Sungurlu, Vehbi Dinçerler ve Lütfullah Kayalar söz alarak eleştiride bulundu. Sungurlu, ‘‘Parti bitik. Çünkü adresimiz değişti. Başkanlık Divanımız da, bakanlarımız da iyi çalışıyor ama yine de işler iyi gitmiyor’’ diyerek, Yılmaz'ın başarısız olduğunu ima etti. Dinçerler ise Yılmaz'ı, ‘‘Kongreleri kazanıyor ama seçimleri kaybediyorsunuz’’ diyerek eleştirdi. Kayalar ise parti politikalarının değişmesi gerektiğini anlattı. ANAP'ın sürekli inişte olduğunu, ancak başarı şansı da bulunduğunu aktaran Kayalar, bunun için öncelikle olağanüstü kongrenin toplanarak, değerlendirme yapması gerektiğini söyledi. Kayalar, ‘‘Şık olan da bunu sizin istemenizdir’’ diyerek kongrenin Yılmaz tarafından toplanmasını önerdi.

  KAYALAR'A SALVO Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'den sert eleştiriler geldi. Partinin öncelikle kendi içinde birliği sağlaması gerektiğini belirten Yücelen, ‘‘Bilgisayar çıktıları ile buraya gelip konuşmayalım’’ diyerek, konuşmasını yazılı metinden yapan Kayalar'ı eleştirdi. Yücelen, Kayalar'ı ima ederek, ‘‘17 yıldır milletvekili olacaksın, yıllarca bakanlık yapacaksın, sonra bu eleştirilerilerde bulunacak, kongre isteyeceksin. Bunun yararı ne?’’ diye sordu. Yücelen, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u da eleştirerek, cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde Yılmaz'ın elçisi olarak kendisini ziyaret ettiğini söyledi.

  AKBULUT'A ELEŞTİRİ Yücelen, şu ilginç açıklamayı da yaptı: ‘‘Yıldırım Bey'i makamında ziyaret ettim. Bir gün beklemesini söyledim. Kabul etmek istemedi. ‘Peki üç lider, yarın Yılmaz'ı aday gösterirse ne yapacaksınız? Yine aday mı olacaksınız' diye sordum. ‘Yine aday olurum' yanıtını aldım. Şimdi böyle particilik olur mu?’’Yücelen'e MKYK üyeleri Halil Özsoy, Ali Kemal Başaran da katılınca, Yılmaz, söz aldı. Eleştirileri kısa cümlelerle yanıtlayan Yılmaz, ekonomik programın uygulanmasının, istikrarın korunmasının her şeyden önemli olduğunu belirterek, şunları dedi: ‘‘Her zaman parti çıkarını birinci öncelikte tutamayız. Biz hükümetin 17 eksiğini toplayan bir parti değiliz. Hükümetin aslıyız. Hayırlı işler yapıyoruz. Ama her hayırlı iş partiye yaramayabilir. Bu önceden de böyle oldu. Siyasi zarar sözkonusu olsa da bu işlere devam edeceğiz. Evet, 18 Nisan seçiminden ağır bir yenilgi ile çıktık. Durumu gördük. Şimdi önümüzdeki süreçte görevim, partinin grafiğini yükselterek kongreye götürmektir. Eğer siz de bana ve partiye yardımcı olumak istiyorsanız, çatlak ses çıkmasın yeter. Ben partide hegomanya mı kurdum, lider sultası altında mısınız? El insaf. Konjektür bizden yana. Bu süreci sıkıntısız atlatırsak, kazanan taraf biz oluruz.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı