ANKARA HABERLERİ

Yılmaz Güney'de Türkü Şöleni

DHA
05.05.2017 - 14:42Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi, Çığ Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği '1. Yıl Etkinliği'ne ev sahipliği yaptı. Musa Eroğlu'nun da katıldığı etkinlik türkü şölenine dönüştü.  Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ""Biz kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği ve eşit yaşadığı bir Türkiye istiyoruz ve bunun da Cumhuriyet ve demokrasi ile olacağını biliyoruz. Onun için Cumhuriyete ve Mustafa Kemal'e sarılıyoruz" dedi.
Çığ Kültür Sanat Derneği'nin 1. yıl etkinliği Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Yıl boyunca ustalardan eğitim alan kursiyerlerin, hocalarıyla birlikte verdiği konser, türkü şölenine dönüştü. Türk Halk Müziği'nin büyük ustalarından Musa Eroğlu'nun onur konuğu olarak katıldığı gecede, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de halk müziğine gönül verenleri yalnız bırakmadı.
HAK'KA İNSANDAN YÜRÜNÜR, HAK İNSANDA GÖRÜNÜR
Çığ Kültür Sanat Derneği Kurucusu Mustafa Özarslan'ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de kısa bir konuşma yaptı. “Küçük yaşlardan itibaren Musa Eroğlu, Arif Sağ, Yavuz Top, Muhlis Akarsu gibi ustaların muhabbetlerinde bulunma imkanı buldum ve benliğimi kazanmamda böyle bir şansım olduö ifadeleriyle sözlerine başlayan Taşdelen; “Bu büyük ustalar bizi biz yapan değerlerdir. Çünkü biz, bütün evren semah döner diyen, Hak'ka insandan yürünür Hak insanda görünür denilen ve insan sevgisine dayanan bir kültürün parçalarıyız. Biz, insanı böyle sevdik, Allah'a bu yoldan gittikö şeklinde konuştu.
TAŞDELEN: CUMHURİYETE VE MUSTAFA KEMAL'E SARILIYORUZ
Yüreğinde insan sevgisi olan hiç kimsenin yenilmeyeceğinin, uygarlığın her zaman özgürlüğe doğru aktığının altını çizen Taşdelen, “Biz kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği ve eşit yaşadığı bir Türkiye istiyoruz ve bunun da Cumhuriyet ve demokrasi ile olacağını biliyoruz. Onun için Cumhuriyete ve Mustafa Kemal'e sarılıyoruzö diye konuştu. Konuşmasının ardından Taşdelen'e katkılarından dolayı teşekkür plaketi sunuldu.
EROĞLU: “SANATIN HERBİR DALIYLA UĞRAŞMALIYIZ
Mustafa Özarslan, Ersin Perçin, İlker Çakmak, Deniz Arslanbaş, Uğur Tezcan ve Ador Hooyar'ın seslendirdiği halk müziğinin en güzel örnekleri ile salonu dolduran vatandaşlar, keyifli dakikalar yaşadı. Büyük usta Musa Eroğlu da sahnede üç türkü seslendirdi. “Eğer bir büyük çağa ulaşmak istiyorsak sanatın her bir dalıyla uğraşmalıyız. Başka şansımız yokö ifadelerinde bulunan Eroğlu, “Ölüm Ardıma Düşüpö, “Telli Turnamö ve “Dom Dom Kurşunuö adlı türküleri türkü dostları için seslendirdi. Müzik ziyafeti koro dinletisi, bağlama, piyano, gitar ve erbane dinletileri ile sürdü.   
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yılmaz Güney'de Türkü Şöleni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yılmaz Güney'de Türkü Şöleni haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı