Yılmaz: Erdemir'in tamamının satışı için düğmeye bastık

Hürriyet Haber
14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz, helin yüzde 49'u halka açık olan Ereğli Demir Çelik İşletmeleri'nin (ERDEMİR) tamamının özelleştirilmesi için bir modelin uygulamaya konduğunu açıkladı. Yılmaz, ‘‘Çalışanlar ERDEMİR'in ortağı yapılacaktır’’ dedi.

BAŞBAKAN Mesut Yılmaz, önümüzdeki dönemde ERDEMİR'in tümüyle özelleştirilmesi için bir modeli uygulamaya koyduklarını belirterek, ‘‘Çalışanlar, bu özelleştirme süreci içinde Erdemir'in ortağı yapılacaktır’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (ERDEMİR) liman tesislerinin açılışını yaptı. Başbakan Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, Erdemir'in özelleştirilmesiyle ilgili geçmişte birçok teşebbüste bulunulduğunu, ancak hepsinin başarısızlıkla sonuçlandığını, bölge halkının bir takım haklı itirazlarının ortaya çıktığını söyledi.

Yılmaz, hükümetin özelleştirme politikasının yöre ihtiyaçları ve ülke ekonomisinin gerekleri dikkate alınarak mutlaka yürütülmesinden yana olduğunu belirterek, geçen 14 ay içinde yapılan özelleştirmelerin toplamının, kendilerinden önceki 14 yılda gelip geçmiş bütün hükümetlerin yaptığı özelleştirmelerin toplamından daha fazla duğunu kaydetti. Başbakan Yılmaz, şunları söyledi: ‘‘Bugün, ERDEMİR, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kote olan bütün şirketler içinde en yüksek halka açıklık oranına sahip olan dev bir şirkettir. Yaklaşık yüzde 48.5 ile yüzde 49'u şu anda zaten halka açık durumdadır. Önümüzdeki dönemde ERDEMİR'in tümüyle özelleştirilmesi için bir modeli uygulamaya koyduk. Bu model şimdiye kadar özelleştirme konusunda ileriye sürülen bütün itirazları dikkate alan, onların hepsini karşılayan bir model olacaktır. Çalışanlar, bu özelleştirme süreci içinde Erdemir'in ortağı yapılacaktır.’’

KRİZ UZAYABİLİR

Yılmaz, önce Uzakdoğu'dan kaynaklanan sonra Rusya'da baş gösteren bir kriz olduğunu, bu krizin Türkiye'nin dışındaki birçok ülkede önemli tahribatlar yaptığını belirterek, krizin uzayabileceğini, hükümetin de kendisinin sebeb olmadığı bir krizle karşılaşmamak için çalışacağını söyledi. 1994 krizi ile 1998 krizinin ayrı ayrı özellikleri olduğunu kaydeden Yılmaz, 1998 krizinin dış kaynaklı, 1994 krizinin ise iç kaynaklı olduğunu ifade etti. Şu anda İMKB'de yaşanan olumsuz gelişmelerin dışarıdan kaynaklandığını söyleyen Yılmaz, ‘‘İç düzenlemelerle bu sorunun düzeleceğini düşünürsek bu düzenlemeleri yaparız’’ dedi.

Dünyada yaşanan krizin Türkiye'deki etkileri devam ederken, bazı özelleştirmeleri yapacaklarını ancak piyasalardaki düşüşten olumsuz yönde etkilenebilecek Erdemir ve THY gibi kuruluşların özelleştirilmesi girişiminin ertelenebileceğini söyledi. ZONGULDAK, (hha)

Argun: Kriz biterse atağa geçeriz

ERDEMİR Genel Müdürü Tanju Argun, Türkiye'nin yassı çelik ihtiyacının 5 milyon ton olduğunu bildirdi. Argun, yaptığı açıklamada, dünyada demir çelik sektöründe bir kriz yaşanmakta olduğunu, bu yıl Rusya ve Asya'daki krizin sona ermesi halinde ihracatta atağa geçeceklerini söyledi. Söz konusu krizden minimum düzeyde etkilenmeye çalıştıklarını anlatan Argun, ‘‘Fakat, çok etkilendiğimizi söyleyemem. Çünkü, bizim henüz iç pazarımızda bir doyma yok. Türkiye'nin yassı çelik ihtiyacı 5 milyon. Dolayısıyla bizim ihracatımız şu anda biraz düşmüş olabilir. Bu açığı iç pazarla kapatıyoruz’’ dedi. Argun, Avrupa'da ilk 10 şirket arasına girebilmeleri için çalışmalarını hızlandırmaları gerektiğini belirterek, bu sene yassıçelik ihracat hedeflerinin 400 bin ton olduğunu vurguladı. Argun, Erdemir'in yüzde 49 hissesiyle özel bir şirket olduğunu belirterek, ‘‘Erdemir, Türkiye'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) halka açık bir şirkettir. En çok işlem hacmine sahiptir. Erdemir özel bir şirkettir. Özel bir kanunla kurulmuştur. Krizlerden dolayı borsada durumu düşüktür. Erdemir hisse senetinindeğeri, şu anda defter değerinin altındadır’’ diye konuştu. Tanju Argun, Erdemir'in özelleştirilmesi halinde çalışanlar olarak satın almaya kararlı olduklarını, bu hususta potansiyeli de gördüğünü sözlerine ekledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı