Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılmaz: Enerji sorunu çözülmeden kalkınma olmaz

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01


  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, enerji sorununu çözmeden, Türkiye'nin kalkınma sorununu çözebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

  Yılmaz, Devlet Bakanları Rüştü Kazım Yücelen ve Edip Safder Gaydalı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nın iki ünitesinin açılışını yaptı.

  Törende bir konuşma yapan Yılmaz enerjinin, kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı. ''Enerji sorununu çözmeden, Türkiye'nin kalkınma sorununu çözebilmesi mümkün değildir'' diyen Yılmaz, buna karşın geçmişte yanlış bir anlayışın hakim olduğunu ve Türkiye'nin enerji sorununu tümüyle kamu kaynakları ile çözmeye çalıştığını anlattı.

  Yılmaz "Eğer enerji yatırımlarını tümüyle dış borçla finanse etmeye kalkarsak, bu sefer de dış borç yükümüz olağanüstü artacaktır. İşte bunun için 1984 yılında enerji yatırımları için yeni kaynak yaratacak,ama bunu da kamuya yük getirmeden yapacak yeni bir yöntemi geliştirdik. Bugün açılışını yaptığımız baraj, Türkiye'de yap-işlet-devret modelinin ilk ve başarılı örneğini oluşturmuştur.''

  Yılmaz, Birecik Barajı'nın enerji üretimi yanında geniş toprakları sulayacağını da vurgulayarak, ''Bu proje, inanıyorum ki bütün bunların yanında getirdiğimiz bu modelin ne kadar akılcı bir model olduğunu, kamuya hiçbir yük getirmeden ülke ekonomisine ne kadar büyük katkı sağlayacağını eğer hala göremeyenler varsa, hala anlamayanlar varsa, onlara da göstermesi bakımından ayrıca önem taşımaktadır'' dedi.

  Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ise barajın Gaziantep ve Şanlıurfa'ya hizmet edeceğini, Türkiye'ye büyük bir katmadeğer sağlayacağını söyledi. Tesisleri 15 yıl sonra Enerji Bakanlığı'nın devralacağını kaydeden Ersümer, ''Bu baraj 100 yıl burada çalışacak. 7 yıl sonra kendini amorti edecek" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı