Yılmaz: Elimizde sihirli değnek yok

Hürriyet Haber
21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.10.1997 - 00:01

Başbakan Mesut Yılmaz, yardımcısı Bülent Ecevit'le birlikte ‘‘100 günlük icraat’’ bilançosunu açıklarken, ‘‘Dürüstçe söylüyoruz. Kimsenin elinde sihirli değnek yok’’ dedi.

Yılmaz'dan Hedefler

Vergi reformu mutlaka yapılacak.

Herkese bir Sosyal Güvenlik Numarası verilecek.

25 yasa değişecek, yerel yönetimler güçlenecek.

Bankalar Kanunu değişecek.

Türk Telekom 1998'de satılacak.

İhracat 50 milyar doları aşacak.

BAŞBAKAN Mesut Yılmaz ekonomik alandaki 100 günlük icraatlarında en büyük başarıyı, bozulan para piyasalarını yeniden dengelemek olarak açıkladı. Enflasyonu 1998 yılı sonunda yüzde 50'ye çekmeyi amaçladıklarını belirten Yılmaz, ‘‘Biz dürüstçe ve açıkça diyoruz ki; kimsenin elinde sihirli değnek yoktur ve gerçekçi olmak gerekir. Ekonomiye günü kurtarmak açısından değil, orta vadeli bir persfektifli bakmak gerçekçilik olacaktır’’ dedi. Yılmaz, ekonomi alanındaki 100 günlük icratlarını şöyle özetledi:

Para piyasalarının ihtiyacı olan güven ve istikrar ortamı sağlandı. Uluslararası rezervlerimiz Cumhuriyet tarihinin en yüksek miktarına ulaşarak, 30 milyar doları aştı.

Öncelikle hedefimiz makro ekonomik istikrardır. Bu anlamda verebileceğim en büyük müjde, enflasyonun yani hayat pahalılığının kontrol altına alınarak indirilmesi olacaktır. Hedefimiz 1998 yılında enflasyonu ortalama 21 puan azaltarak yüzde 64'e, yıl sonu itibarıyle de yüzde 50 düzeyine indirmektir. 1999 yılında yüzde 20, 2000 yılında ise yüzde 3 oranına çekmektir.

Yılmaz, hedefleri ve projelerini şöyle sıraladı:

Devletin iki yakasını biraraya getirmek, ekonomideki kara deliğin en önemlisi olan bütçe açığını kapatmak için vergi reformu derhal yapılmalıdır, yapılacaktır. Tüm ekonomik faaliyetleri kapsayarak, kayıt dışılığı sınırlayan üretim faktörleri üzerindeki vergi yükünü azaltan, tüketim vergilerine ağırlık veren, gayrimenkul rantlarını kapsayan, vergilemede adaleti sağlayacağız.

Refahyol'un aktif hale getirmek için hiç bir adım atmadığı Ekonomik ve Sosyal Konsey'e işlerlik kazandırdık. Sosyal güvenlik kurumlarının finans açığının 780 trilyon liraya ulaşması beklenmektedir. Reform çalışmalarımızı bir yıl içinde tamamlayacağız.

Uluslararası standartlara uygun Bankalar Kanunu çıkarılacaktır. Bankalar, tümüyle siyasi otoriteden bağımsız, özerk yapıya kavuşturulacaktır. Kredi kartları ve banka kartları konusundaki mevcut belirsizlikler, kanun çıkarılarak giderilecektir. Sigortacılık faaliyetlerini düzenleyen yasa tasarısı Meclis'e sevkedilecektir.

Devletin yeniden yapılanması çerçevesinde merkezi idareyle mahalli idareler arasında anlamlı bir görev kaynak bölüşümü yapılacaktır. Mahalli idarelerin hizmet görme kabiliyeti artırılacaktır. Bu çerçevede 25 yasada değişiklik yapılacaktır.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı