Yılmaz: Ekonomik Konsey danışman

Hürriyet Haber
17 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2000 - 00:01

ANAP Genel Başkan Mesut Yılmaz, kendisini ziyaret eden, 7 sivil toplum örgütü temsilcilerinin isteklerine çekinceli destek verdi. Yılmaz, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in karar organı değil, danışma organı olacağını söyledi.

Türk-iş, DİSK, Hak-iş, TOBB, TİSK, TESK ve TZOB'tan oluşan sivil inisiyatif temsilcileri, dün Yılmaz'ı ziyaret etti. Hak-iş Başkanı Salim Uslu yaptığı konuşmada, serinkanlı ve sorumlu davranış içinde kalarak, potansiyellerini ülkenin gücü için kullanmayı amaçladığını belirtti. Uslu, ancak buna rağmen beklentilerinin gerçekleşmediğini belirterek, Ekonomik ve Sosyal Konsey Yasası'nın halen çıkmamasını eleştirdi. TİSK Başkanı Refik Baydur ise ‘‘Uzlaşmaya gidilmeden bir takım kararlar alınıyorsa, desteğimizi devam etmesi mümkün değil’’ dedi.

Yılmaz ise yaptığı konuşmada, çağdaş siyaset anlayışının siyaseti sadece siyasilere bırakmadığını belirtti. Sivil toplum örgütlerinin demokrasilerde vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu kuruluşların daha etkili çalışması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi. Yılmaz, Ekonomik Sosyal Konsey ile ilgili eleştirilere yanıt verirken de şunları söyledi:

‘‘Konsey ilk kez benim başbakanlığım döneminde bir genelge ile kuruldu. Bunun yasal zeminin hazırlanmasını istediniz. Bu ve diğer önerilerinizi ilk liderler zirvesi toplantısında gündeme getireceğim. Ancak, Ekonomlik ve Sosyal Konsey ortak karar organı değil, sadece ortak bir platformdur. Hükümetin yasa önerilerinin tartışılacağı bir formdur. Yoksa hükümetin yönetim yetkisine ortak olacak bir kurul değildir.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı