Yılmaz Davos'un yıldızı oldu

Hürriyet Haber
29.01.2011 - 14:01 | Son Güncelleme: 29.01.2011 - 15:47

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Davos Zirvesi'nde övgü üzerine övgü topluyor.

Yılmaz'a en ilginç destek CNBC-e televizyonuna röportaj veren Nobelli Ekonomist Joseph Stiglitz'den geldi.  Ekonomist 'Bernanke'yi verelim, Yılmaz'ı alalım' dedi.

 İç kamuoyunda eleştiri oklarına maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a Davos Zirvesi’nden destek üzerine destek yağıyor. Zirvenin açılış günü “kriz kâhini” Nouriel Roubini’den “Aldığı kararlar büyüme için olumlu” övgüsünü alan Yılmaz’a en ilginç destek Nobelli Ekonomist Joseph Stiglitz’den geldi. Stiglitz “Biz size Ben Bernanke’yi (ABD Merkez Bankası Başkanı) verelim, Durmuş Yılmaz’ı alalım” dedi.

Babacan : İzleyeceğiz

Faizi sürpriz şekilde indirmesi ve zorunlu karşılıklarda artışa gitmesi kamuoyunda tartışma yaratan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a giderayak Davos’tan övgüler geliyor. Nisan ayında görevi bırakmaya hazırlanan Yılmaz, “Çok ciddi iletişim sorunu olduğunu düşünmüyorum. Biz kumar oynamıyoruz, rasyonel bir biçimde elimizdeki sorulara cevap arıyoruz” diyerek eleştirilere yanıt vermişti. Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının yapıldığı Davos’tan Merkez Bankası’na adeta tam destek çıktı.

Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez’in adımlarını izleyeceklerini söyledi ve ekledi: “Durmuş Bey çok başarılı bir performans sergiledi, Merkez Bankası’nın itibarı daha da arttı. Bunun karşısında daha farklı şeyler söylememiz doğru olmaz. Kendisini tebrik ediyorum.”

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de Merkez Bankası’nın adımlarının doğru olduğunu kaydetti. Özen, “Merkez Bankası iletişimi kötü yapıyor, aldığı kararlar tezat içeriyor görüşlerine katılmıyorum. Merkez Bankası’nı herkes dikkatli okursa çok net şeyler söylüyor. Faiz indirirken zorunlu karşılıkları artırmak ikilem gibi görülüyor ama piyasada işe yaradı” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın adımlarına ünlü ekonomistler de destek verdi. Roubini “Para birimi güçleniyor ama Merkez Bankası’nın faiz indirimi büyüme açısından olumlu. Piyasalar açısından en doğru karar mı değil mi tartışılıyor ama Türkiye için pozitif bir bakışım var” demişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı