Gündem Haberleri

  Yılmaz affediyor

  Hürriyet Haber
  14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz, kendisini yumruklayan Veysel Özerdem aleyhinde şahsi dava açmayacak. Bu nedenle yakında salıverilmesi beklenen Özerdem, askere alınacak. DYP Grup Başkanvekili Güven de, Özerdem'e dava açma süresinin geçtiğini, dolayısıyla tutuklanmayacağını öne sürdü.

  Başbakan Mesut Yılmaz, Budapeşte'de kendisini yumruklayan ve önceki gün Türkiye'ye getirilen Veysel Özerdem'i affediyor. Özerdem aleyhinde şimdiye kadar şahsi dava açmayan Yılmaz, Hürriyet muhabirinin, ‘‘Özerdem aleyhinde şahsi başvuru yapacak mısınız?’’ sorusuna önce yanıt vermek istemedi. Ancak soru tekrarlanınca başıyla ‘Hayır’ anlamına gelen bir işaret yaptı. Özerdem'in Türkiye'ye getirilmesinde önemli rol oynayan bir ANAP'lı da, ‘‘Sayın Başbakan'ın affetmesi şanındandır. Böyle de olacaktır’’ dedi. Yılmaz'ın dava açmamasının, Özerdem'in yakında salıverilmesini sağlayacağı belirtiliyor. İstanbul 3 No'lu DGM'de arkadaşları Aydın İpekli, İsmail Koçkaya ve Cengiz Korkut'la birlikte yargılanan Özerdem'in salıverildikten sonra askere alınması bekleniyor.

  DYP: TUTUKLANAMAZ

  DYP'nin hukukçu Grup Başkanvekili Turhan Güven de Özerdem'in tutuklanamayacağını öne sürerek, ‘‘Çünkü bu tür olaylarda dava açma süresi 6 aydır. Bu süre de geçmiş. Ayrıca Yılmaz da şikayetçi olmamış’’ dedi. Özerdem'in tutuklanmayacağı gibi, yumruklamaya azmettirenler hakkında da bir işlem yapılamayacağını savunan Güven, ‘‘Özerdem'in, ‘Şu istedi diye vurdum' demesi de yeterli değil. Çünkü siz saldıran hakkında bir işlem yapamadığınız zaman, yaptıranı da yargılayamazsınız’’ yorumunda bulundu. Özerdem’in suçunun bireysel suç kapsamına girdiğini ve kamu davası da açılamayacağını öne süren Güven, ‘‘Yılmaz, olayın olduğu dönemde başbakan değildi. Bu nedenle konu şahsi olarak kalır. Yılmaz o dönemde şikayetçi olsaydı hakkında bir işlem yapılabilirdi’’ dedi.

  ÖZEL SORGU

  Anamuhalefet partisi lideri olduğu dönemde Başbakan Mesut Yılmaz'a Budapeşte'deki bir otelde yumruklu saldırı düzenlediği iddiasıyla yakalanarak İstanbul'a getirilen Veysel Özerdem'in, Terörle Mücadele Şubesi'nde sürdürülen sorgusuna İstanbul DGM Savcısı da girdi. Önceki gece yaklaşık üç saat süreyle sorguyu bizzat yöneten DGM savcısı, Terörle Mücadele Şubesi yetkililerine sorguyla ilgili talimat verdikten sonra şubeden ayrıldı. Özerdem'in sorgusunun, İrtica Masası'nda yapıldığı öğrenildi. Özerdem'in sorgusuna Narkotik Şube yetkililerinin de katıldığı bildirildi.

  DYP: Yumrukta izimiz yok

  DYP İstanbul İl Başkanı Celal Adan, dünkü gazetemizde yayınlanan ‘‘ANAP: Yumrukta DYP izi var’’ başlıklı haberde yer alan iddialara karşı çıktı. Haberde, bir ANAP'lı, DYP İstanbul İl Başkanlığı'nın da yumruk olayında payı olduğu belirtiliyordu. Adan, açıklamasında şunları söyledi: ‘‘İstanbul'da bir demokrasi okulu haline getirdiğimiz partimizi; herkesin korkuya, yılgınlığa düştüğü günlerde, halkla bütünleşme sürecinden hiç taviz vermeden, varoşlarla merkez arasında köprü olmayı başarmış DYP İstanbul İl Teşkilatı'nı, meşru olmayan hiçbir çizgiye çekmeye bu dünyada kimsenin gücü yetmez. İftiranın hiçkimseye faydası yoktur. Türk polisinin, Türk adaletinin herşeyi aydınlatacağına inancımız tamdır.’’

  Yumruk atmamı patron emretti

  Veysel Özerdem'in, sorgusu sırasında saldırı talimatını patronu İsmail Koçkaya'dan aldığını söylediği bildirildi. Özerdem'in, ‘‘Mesut Yılmaz'ın Hilton'da kaldığını bana patronum İsmail Koçkaya söyledi. 'Git cezalandır' dedi. Ülkücüler hakkında ileri geri konuşuyordu. Koçkaya'nın verdiği talimat doğrultusunda otele gittim ve yumruğu patlattım’’ dediği öğrenildi.

  ‘Delikanlı’ asker kaçağıymış

  Macaristan'dan gelirken Hürriyet muhabirine, ‘‘Delikanlıyız evelallah’’ diyen Veysel Özerdem'in ‘‘delikanlılığı’’ da kendinden menkul çıktı... ‘‘Delikanlı’’ Özerdem'in, ülkemizde ‘‘delikanlılığın’’ ve ‘‘erkekliğin’’ en belli başlı göstergesi sayılan, en kutsal görev sayılan ‘‘askerliğini’’ de yapmadığı ortaya çıktı. Malatya Askerlik Dairesi Başkanlığı'nın, 8 Kasım 1997 günü, askerlik görevini yapmayan Veysel Özerdem'i Resmi Gazete ilanıyla askere çağırdığı belirlendi. Çağrıda, 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Yasası gereği, Özerdem'in, 3 ay içinde Türkiye'ye gelerek askerlik görevini yapmak üzere başvuruda bulunması istendi, aksi halde Türk vatandaşlığından çıkarılacağı hatırlatıldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı