Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılmaz, 6 bin kadın arıyor

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP, belediye başkanı veya milletvekili olabilecek 6 bin kadın aday bulmaya çalışıyor. Genel Başkan Mesut Yılmaz ve partinin tüm yöneticileri, kadın aday arayışı içine girdiler. Kadın kuruluşlarından birinin başkanının da, partinin kadın kolları başkanı yapılması hedefleniyor.

  ANAP, sayıları 3 bini bulan belediye ve il genel meclislerinde en az 2 kadının yer alması için çalışıyor. Bu nedenle 6 bin kadın aday arayan ANAP, belediye başkanı ve milletvekili adayı olabilecek kadınlara da öncelik tanıyacak.

  Seçim hazırlıklarına bayram arası veren ANAP'da, iki hafta önce yapılan başkanlık divanında alınan karar gereği kadınlara yönelik ilgi sürüyor. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da dahil olmak üzere, partinin tüm yöneticileri kadın aday arayışı içine girdiler. Bu nedenle kadın örgütlenmesinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nejat Arseven, kadın kuruluşları ile ilişkileri sıklaştırdı. Arseven, kadın kuruluşlarından birinin başkanını ANAP Kadın Kolları Başkanı yapmayı da hedefliyor. ANAP Kadın Kolları başkanlığına seçilecek kişinin milletvekilliğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

  BÜYÜK YARIŞ

  ANAP'da seçime yönelik en büyük sıkıntı büyük illerde çekiliyor. ANAP'ın büyük illerde güçlü görüntü vermesi bu illere olan ilgiyi yükseltiyor. 1995 seçiminde büyük illerde ilk sıraları alan Korkut Özal, Ali Çoşkun, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu gibi isimlerin FP'ye transfer olarak sıra boşaltmasına rağmen, yine de bu illerde büyük yarış yaşanıyor. Özellikle teşkilattan gelmeyen isimlerin büyük illere yönelmesi, ANAP örgütünde huzursuzluk yaratıyor. Genel Başkan Yılmaz'ın seçilmesini mutlaka istediği isimleri büyük illerde aday gösterecek olması da bu illerdeki sıkıntıyı artırıyor.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı