Gündem Haberleri

  Yılmayın, arkandayız

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve 2 komutan, dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ı makamında ziyaret etti. Anayasa'ya sahip çıkan tek kurumun ordu olduğunu belirten Savaş, irticayla mücadelenin giderek zorlaştığını söyledi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, dini siyasete alet etmek ve Türkiye'nin irticayla mücadelesinde, işlerininin giderek zorlaştığını söyledi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Başkanı Koramiral Taner Uzunay ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Erdal Şenel, FP'nin kapatılmasına yönelik inceleme başlatan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret 40 dakika sürdü.

  SAVAŞ MEMNUN Bu ziyaretten son derece memnuniyet duyduğunu söyleyen Vural Savaş, ‘‘Siyasi partiler hakkında kovuşturma yapmak Başsavcılığıma aittir’’ dedi. FP'nin kapatılmasına kadar varabilecek incelemeyi sürdüren Savaş, ‘‘Her gelen delili değerlendiriyoruz. İncelemeye alıyoruz. Benim bir takım yazışmalarım oluyor’’ diye konuştu.

  EŞİM BİLE BİLMEZ Bu yazışmaların basında yanlış yorumlandığını ifade eden Savaş, ‘‘Bir partinin kapatılması için dava açıp açmamak, tamamen benim takdirimdedir. Böyle bir şey yapmayacağımı eşim dahi bilmez’’ dedi. Savaş, şunları söyledi:

  ‘‘Bizim hukukukumuza göre, ülkeyi bölmeye çalışmak, dini siyate alet etmek vatan ihaneti kapsamında mütalaa edilen eylemlerdir. Bunların kovuşturulması görevi özellikle siyasiler hakkındaki kovuşturma görevi Başsavcılığıma verilmiştir. Bu mücadelede işimiz giderek zorlaşıyor.’’

  163 DÜZENLENSİN Savaş, kaldırılan 163. maddenin yeniden getirilmesini de isteyerek, ‘‘Anayasamızın 24. son maddesine uygun şekilde bu madde yeniden düzenlenmeden, 312. madde üzerinde değil kaldırmak, oynanmanın dahi mahsurları olacağı kanaatimdeyim’’ dedi.

  Savaş, ordu mensuplarından kendisine bu konuda en ufak bir telkin bile yapılmadığını da söyledi, ‘‘Anayasamıza ve yasalarımıza sahip çıkan tek kurum ordumuz olmuştur’’ diye konuştu.

  NEZAKET ZİYARETİ Savaş'a sadece nezaket ziyaretinde bulunduklarını söyleyen Orgeneral Hilmi Özkök ise ‘‘Ne siyasi ne de kanuni konularda herhangi bir etkide bulunmak amacımız yoktur. Bir destek konusu mevzubahis değildir. Zaten en büyük destekleri Anayasadır’’ diye konuştu.

  Aydınlar artistlikle kandırılmış kızlara döndü

  Vural Savaş, bazı yazarların, eylem yapan kişilerin hareketlerini, insan hakları çerçevesinde mütalaa edilmesi gerektiği yolundaki savunmalarını da eleştirdi. Savaş, şöyle konuştu:

  ‘‘Bazı yazarlarımız, bu konuda, Avrupa Parlamentosu veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına harfiyen uymak gerektiğini telkin etmektedirler. Ve hakikaten başka türlü Avrupa Birliği'ne giremeyeceğimiz işlenmektedir. Aydınlarımızın önemli bir kesimi bu yüzden adeta, artist olacağız diye kandırılmış kızlara dönmüşlerdir. Ve bunlar çeşitli kurumlarımızı da etkilemektedirler. ’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı