Gündem Haberleri

  'Yılkı atları'na gözaltı

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Samsun-Ordu karayolunun Çarşamba-Terme bölümünde araçların önüne çıkarak kazalara yol açan 'yılkı atları'nın bayram süresince karayolundan uzaklaştırılması için çalışmalar başlatıldığı bildirildi.

  Çarşamba Kaymakamı Ali Bakoğlu, yılkı atlarının ıslahı için daha öncede çalışmalar yaptıklarını ancak bazen gruplar halinde dolaşan atların karayoluna çıkmalarını engelleyemediklerini belirtti. Bakoğlu şu bilgiyi verdi:

  "Bu atların çoğunluğu çevre il ve ilçelerden getiriliyor. Yazın çalıştırdıkları atları, kendi yörelerinde mera olmadığı için kışın bölgemize salıyorlar. Yöremizde sakat kalan ve yaşlanan atlar da boş arazilere terk ediliyor. Yıllar geçtikçe bu atların sayısı arttı ve gruplar halinde gezmeye başladılar. Karayolu üzerinde dolaşan atlar seyir halindeki araçların önüne çıkarak kazalara neden olmaktadır. Bu yüzden birçok kişi canından oldu. Biz bayram süresince karayolu trafiğinin de yoğunlaşacağını göz önünde bulundurarak, karayollarındaki denetimlerimizi sıklaştıracağız ve araç kullananlara uyarılarda bulunacağız."

  Terme Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu ise yılkı atları için özel bir ekip kurduklarını kaydederek, şunları söyledi: "Bu atların toplatılması için Kaymakamlık ile birlikte ortak bir komisyon kurduk. Başıboş atları toplatıp, barınağa koyuyoruz.

  Barınakta atları sahiplerinin alması için 15 gün bekletiyoruz. Sahipleri çıkmazsa, ilçenin dağlık kesimlerine bırakıyor ya da dağ köylerinde vatandaşlara ücretsiz olarak veriyoruz. Herhangi bir kazaya neden olmamaları için, ekiplerimiz çalışmalarını bayram süresince devam ettirecek. Yine de sürücülerimizin özellikle Çarşamba-Terme arasında daha dikkatli olmalarını istiyoruz." (aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı