Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılın son MGK toplantısı

  Hürriyet Haber
  22 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Aralık 2000 - 00:01

  Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, ''ülkede kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni bozmaya yönelik faaliyetlere karşı alınan tedbirlerin gözden geçirildiği'' bildirildi.

  Milli Güvenlik Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, kurul üyesi bakanlar, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri'nin katılımıyla Çankaya Köşkü'nde aylık olağan toplantısını yaptı.

  5 saat süren toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Mesut Yılmaz da katıldı. Toplantının bir bölümünde, gündem konularıyla ilgileri nedeniyle, DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu ile AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da hazır bulundu.

  Toplantıyla ilgili olarak MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

  ''Kurulun bu toplantısında; ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler konusunda, güvenlik makamları tarafından hazırlanan raporlar değerlendirilmiş; bu çerçevede, ülkede kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni bozmaya yönelik faaliyetlere karşı alınan tedbirler gözden geçirilmiştir.

  Toplantıda, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile ilgili olarak; Katılım Ortaklığı Belgesi, 2000 Yılı Türkiye İlerleme Raporu ve Türkiye Ulusal Programı çalışmaları hakkında, Kurula bilgi sunulmuş; ülke güvenliğini ilgilendiren konularda bir değerlendirme yapılmıştır.

  Toplantıda ayrıca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sağlanan huzur ve güven ortamı içinde, bölgenin sorunlarının süratle çözümü için hazırlanan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Eylem Planı'nın 2'nci Üç Aylık Durum Raporu, kurula sunulmuş, bu konudaki gelişmeler değerlendirilmiştir.''


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı