Dünya Haberleri

  Yılın komplo teorisi

  Reha ERUS / ROMA
  10.10.2005 - 00:27 | Son Güncelleme:

  İtalyan Il Giorno gazetesi: Türkiye, Orhan Pamuk Nobel almasın diye ABD aracılığı ile İsveç’e baskı yapıyor. ABD’nin baskısı yüzünden Nobel jürisi ikiye bölündü.

  İTALYA’da yayınlanan Il Giorno gazetesi, Nobel Edebiyat Ödülü’nün gecikmesiyle ilgili akılalmaz bir komplo teorisi ileri sürdü. Gazeteye göre ödülün açıklanma tarihinin 13 Ekim’e sarkmasının nedeni, Türkiye’nin Orhan Pamuk’a yönelik vetosuymuş.

  Edebiyat Ödülü için bu yıl jürinin önüne 15 isim konulduğunu yazan Il Giorno şöyle devam ediyor: ‘Bunlar arasında en favori aday, ülkesinde Ermeni soykırımını kabul ettiği için hakkında dava açılan Orhan Pamuk. Ankara Hükümeti, Pamuk’un kazanmaması için ABD aracılığı ile Nobel Akademisi’ne baskı yaptırttığı için bu baskı sonucu jüri üyeleri karar veremez hale geldi. Bir anda yıldızı parlayan Orhan Pamuk’un Nobel Ödülü’nü kazanması, 3 Ekim sonrasında Türkiye’nin yararına olabilir. Ancak Pamuk’un, soykırımı itiraf ederken Türkiye’yi geri dönüşü olmayan bir kabullenmeye zorlaması da AB’ye aday ülkeyi zor durumda bırakabilir.’ Gazete, Türkiye’nin baskısı sürerse o zaman Nobel Edebiyat Ödülü’nü Polonyalı Ryszard Kapuscinski’nin alabileceği tahmininde de bulundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı