Gündem Haberleri

  Yılın ilk ‘Canım Türkiyem’ haberi

  Sefa KIDIK/DHA
  02.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yer Konya... Alkollü sürücü ilerideki polisleri görünce aracını kaldırıma yanaştırıyor ve yoldan geçmekte olan bir kişiye durumu anlatıp, direksiyona geçmesini rica ediyor. O da ‘Tamam’ diyor. Buraya kadar “Vay uyanıklar” dedirten olay hiç de öyle beklenildiği gibi sonuçlanmıyor.

  Çünkü burası Türkiye. Anadolu Ajansı’nın Konya’dan geçtiği haber aynen şöyle:

  KONYA’da 42 KT 759 plakalı otomobili kullanan alkollü sürücü, Selçuklu İlçesi Adalhan Kavşağı’nda trafik polislerinin uygulama yaptığını fark edince, yoldan geçen yaya Haldun Torunoğlu’ndan (26) durumu anlatarak aracı kullanmasını rica etti. Torunoğlu, yapılan ricayı geri çevirmeyerek aracın direksiyonuna geçti. Kısa bir süre sonra da polis ekipleri söz konusu aracı uygulama noktasında durdurdu. Sürücü koltuğundaki Torunoğlu, yapılan alkol muayenesinde 0.76 promil alkollü çıktı. Bunun üzerine Torunoğlu’nun aracı kullanmasını isteyen kişi, “Madem alkollüydün, niye direksiyona geçtin? Biz kaçıp gidecektik” diyerek genç sürücüye sitem etti. Torunoğlu’na, alkollü araç kullanmaktan 590 lira para cezası kesildi, ehliyetine de 6 ay el konuldu. Bunun üzerine Torunoğlu, aracın ruhsatını eline alarak kendisinden direksiyona geçmesini isteyen kişilerden cezayı ödemesini istedi. Torunoğlu’ndan aracı kullanmasını isteyen kişi, “Arkadaşlarımla birlikte eğlenceden geliyorduk. Benim ehliyetim yok. Daha önce el konuldu. Alkollü de olunca yoldan tesadüfen geçen arkadaştan direksiyona geçmesini istedik. O da bizi kırmadı. Ancak o da alkollüymüş. Direksiyona geçmeseydi biz kaçıp gidecektik” dedi.

  Nişantaşı Paris gibiydi

  - İstanbul’un en lüks semti olarak bilinen Nişantaşı yeni yıla yapay kar ile girdi. Kutlamaların yapıldığı cadde, boydan boya kırmızı halıyla süslenirken, 30 bin metre uzunluğunda 50 bin lambayla ışıklandırıldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “4 ay yılbaşı için hazırlık yaptık. Bizim amacımız şehrimizi şahlandırmak ve dünyanın bir numarası yapmak. Geçen yıl Nişantaşı’nda yılbaşı kutlamalarını hazırlayan ekibimi Paris’in en görkemli caddesi Champs Elysees’ye gönderdim” dedi. Vatandaşlar, yeni yılın ilk dakikalarını Boğaziçi Köprüsü üzerinde geçirmek için otomobilleriyle uzun kuyruklar oluşturdu. Araçlarını köprü girişinde park eden bazı vatandaşlar, korkulukların önünden, kutlamaların yapıldığı bölgelerden atılan havai fişekleri izledi. Trafik ekiplerinin yılbaşı akşamı alkol kontrollerini yaptığı 9 bin 205 sürücüden 383’ü hakkında cezai işlem uygulandı.

  Bu arada kutlamalar sürerken Fatih’te sokakta yaşayan Şerafettin Akgül (63) soğuktan donarak öldü.

  Yeraltında öpücüklü kutlama

  - Muğla’da vatandaşlar yeni yılı Cumhuriyet Meydanı’nda karşıladı. Burada şarkılar söyleyip dans eden vatandaşlar çeşitli oyunlar oynadı. Yeni yılın ilk dakikalarında şampanyalar patlatılıp iyi yıllara içildi.

  - Nevşehir’in merkeze bağlı Uçhisar Beldesi başta olmak üzere Avanos ve Ürgüp İlçelerinde yerin 10 metre altında tüf kayalara oyularak yapılan eğlence merkezlerinde Güney Kore, ABD, Japonya, Almanya, İtalya ve İspanya’dan gelen turistler ‘Türk geceleri’yle 2011’i karşıladı. Saatler 24.00’ü gösterdiğinde çiftler yılın ilk dakikalarına birbirlerini öperek girdiler.

  - İzmir’in Çeşme İlçesi’nde yeni yıl coşkuyla kutlandı. Belediye tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen partide soğuk havaya rağmen yaklaşık 2 bin kişi dans ederek yeni yılı karşıladı. Gökyüzü havai fişek gösterileriyle süslendi.

  Yıla silah sıkarak girdiler

  - Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde saatler 24.00’ü gösterdiğinde çeşitli semtlerden tabanca, av tüfeği ve uzun namlulu silah sesleri yankılanmaya başladı. Polis, belediyeden defalarca silah sıkılmaması yönünde anonslar yaptırdı. Silah sıkmanın 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasının olduğu ve 7 bin TL para cezasının uygulandığının hatırlatıldığı anonslara rağmen ilçede dakikalarca silah sesleri susmak bilmedi. Yaklaşık yarım saat süren kutlamalar sırasında şans eseri kimse yaralanmazken, seslerden ürkerek havalanan çok sayıda serçe kurşunların hedefi oldu.

  - Manisa’nın Salihli İlçesi’nde ise yılbaşı gecesi balkonlarından veya çatılarından havaya ateş ettikleri belirlenen kişilerin evlerinde yapılan aramalarda 30 tabanca ve tüfek ele geçirildi. Tabancayla yakalanan 20 kişiye para cezası kesildi.

  Denizde ‘Tek dil’ sloganı

  - Antalya’da kendilerini ‘365 Gün Denize Girenler’ diye adlandıran grubun 17 yıldır sürdürdüğü gelenek, bu yıl da bozulmadı. Yeni yılın ilk dakikalarında denize giren grup, “Tek millet, tek devlet, tek dil” sloganları attı. Akdeniz’in ılık sularına kendilerini bırakan grup üyeleri, ‘Resmi dil Türkçedir, herkes bilsin. Türkiye’de Türkçe konuşulur’ yazılı pankart açtı.
  /images/100/0x0/55ea0aa5f018fbb8f8664ba8
  Noel babo

  ŞANLIURFA yeni yıl kutlamaları kapsamında, geleneksel sıra gecelerinin düzenlendiği konuk evlerinde personeller Noel Baba kostümüyle çiğköfte yoğurdu. Konukların Urfa şivesiyle ‘Noel babo’ dediği kişi, çiğköfte yoğurduğu sırada sık sık pamuk sakalının düşmesini önlemeye çalıştı. Konuklar, yeni yıla, sıra gecesi ekibinin seslendirdiği türkülerle eğlenerek, davul eşliğinde halay çekerek girdi.

  Yapay kar neşesi

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen yılbaşı partisine binlerce kişi katıldı. Yıllardır kar yağışına hasret olan Antalyalılar, yeni yıla kar makinesinden çıkan yapay kar altında girdi. Kar yağışı altında geri sayım yapmanın keyfini yaşayan vatandaşlar, havai fişek gösterisiyle birlikte dans ettiler. Yılbaşı partisine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da katıldı.

  Vali altın taktı

  İstanbul’da, yeni yıl kutlamaları büyük coşkuyla yaşanırken, büyük sevinç yaşanan diğer bir yer, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semiha Şakir Doğumevi’ydi. Yeni yılın ilk doğan bebeği, saat 00.01’de dünyaya gelen, “Beyzanur” bebek oldu. Hastaneye gelen Vali Hüseyin Avni Mutlu, Beyzanur bebeği sevdikten sonra altın taktı, anne Nadiye ve baba Barış Eşiter’i tebrik etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı