« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yılın futbolcusu Alex

Okan Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nin organizasyonuyla düzenlenen “Türk Sporuna Hizmet Eden Başarılı Spor Yıldızları” ödül töreni yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Üniversitenin Tuzla'daki yerleşkesinde gerçekleştirilen törende, öğrenciler arasında düzenlenen ankette seçilenlere ödülleri verildi.

Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, “Sporda Onur Ödülü”ne layık görülürken, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım “Spora Hizmet Ödülü” aldı.

Organizasyonda verilen diğer ödüller şöyle:
Yılın Spor Kulübü: Fenerbahçe
Yılın Takımı: (A) Milli Erkek Basketbol Takımı
Yılın Spor Adamı: Turgay Demirel
Yılın Futbolcusu: Alex de Souza
Yılın Teknik Direktörü: Bogdan Tanjevic/Ertuğrul Sağlam
Yılın Sporcusu: Elvan Abeylegesse
Yılın Hakemi: Cüneyt Çakır
Yılın Spor Kanalı ve Yöneticisi: NTV Spor/Fuat Akdağ
Yılın Yorumcusu: Rıdvan Dilmen/Güntekin Onay
Yılın Spor Gazetecisi ve Programcısı: Şansal Büyüka

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan'ın yanı sıra, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut'un da hazır bulunduğu törene, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç'un yanı sıra, teknik direktör Yılmaz Vural, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar da katıldı.

ÖZAK'TAN AKDENİZ OYUNLARI MÜJDESİ

Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada, 2013 yılındaki Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılacağının müjdesini verdi.

Erzurum'da düzenlenen Üniversite Kış Oyunları için yapılan yatırımların, Cumhuriyet tarihinde bir ile yapılan en büyük yatırım olduğunu dile getiren Bakan Özak, “Bunları 2000'li yıllarda yapabilir miydik? Yapamazdık. Bu ekonomik bir hadisedir. Paranız olmazsa bunları yapamazsınız. Bakın size bir müjde vereyim. Geldiğimiz noktayı hep beraber görelim. 28 Ocak'ta... Akdeniz Oyunları 2013'de Yunanistan'da yapılacaktı. 28 Ocak'ta 'Ben yapamıyorum' dedi, dün Sayın Başbakanımız imzaladı garanti mektubunu, biz de imzaladık. İnşallah Mersin'de yapılacak. Bu, Türkiye'nin gelişmişlik göstergesi” ifadelerini kullandı.

Sporda hedeflerinin, sporcu sayısını ve kaliteyi artırmak, uluslararası organizasyonlarda başarılı olmak olduğunu anlatan Devlet Bakanı Özak, olimpiyatların gelişmişlik göstergesi olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
“Olimpiyatı yapabilir miyiz? Yapabiliriz. İstanbul'un olimpiyatı yapabilmesi için yasayı değiştiriyoruz. Devlet Bakanlığı'na verilmiş yetkiyi İstanbul'a veriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu işin öncülüğünü yapacak. Zaten 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi. İstanbul'da önemli yatırımlar ve etkinlikler olacak. İnanıyoruz ki Türkiye 2020 Olimpiyatları'nı yapabilir. Bu konuda bir karar vereceğiz. UEFA 2016'da bir şanssızlık oldu ve yanlış oldu bana göre. Avrupa 3 defa yapmış, öbürü 2 defa yapmış. Bırak kardeşim sende heyecan yok, ruh yok. Türkiye yapsın da gör bakalım nasıl olur. İşte öyle oldu. Şimdi pişmanlar. Şubat'ta geliyor sayın Platini. Büyük ihtimalle 2020'ye aday olursak alabileceğiz. Zaten U-17 ve U-20'yi 2013'de alacağız inşallah. Hem UEFA 2020'ye, hem olimpiyatlara talibiz. Bunu yapabilir miyiz? Yaparız. Türkiye 8 yıl sonraki bir olimpiyat için 20 milyar dolar harcar mı? Harcar. Buna hiç kimse 'Hayır harcayamaz' demesin. Harcarız.”

NEŞELİ TÖREN

Devlet Bakanı Özak'ın esprileri ve anlattığı fıkralar, ödül törenine oldukça neşeli bir hava getirdi.

Ödül töreninin son bölümünde Bakan Özak plaket verdiği sırada salona seslenen Şansal Büyüka, Bakan'ın iyi fıkra anlattığını ifade ederek, öğrencilerden ondan fıkra anlatmasını istedi. Bakan Özak da daha sonra Trabzonspor Kulübü'nde yöneticiliği döneminde Archil ve Şota konusunda yaşadıkları bir esprili olay ile iki fıkra anlattı.

Bakan Özak “Sporda Onur Ödülü”nü aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmada da öğrencilere siyasete erken girmeleri tavsiyesinde bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ise “Spora Hizmet Ödülü”nü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, esprili bir şekilde Bakan Özak'a uzun tuttuğu konuşmasını hatırlatarak, “Sayın Bakanımdan sonra burada konuşmak zor. Bir saate yakın konuştunuz Sayın Bakanım. Ama mutlu olduk. Çünkü hakikaten aslında onur ve hizmet ödülünün size verilmesini arzu ederdim. Bundan 4 yıl önceydi, yılın başkanı veya spor adamı ödülü almıştım. Keşke başkan olarak veya spor adamı olarak değil, hizmetlerden dolayı verseniz demiştim. Bugün o ödülü almak için buraya geldim. Herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Özak ve diğer ödül alanlar yerleşkede yaptıkları kısa turun ardından birlikte yemek yediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz