Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yılın en kaliteli okulları Şanlıurfa ve Bartın’dan

  AA
  14.06.2013 - 15:06 | Son Güncelleme: 14.06.2013 - 15:10

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları 9. Paylaşım ve Ödül Töreni’ne katıldı. Törende yılın en başarılı okul ve ekiplerini ödüllendirdi. Kurum dalında birincilik ödülünü Şanlıurfa Merkez Özel Çağlayan İlk ve Ortaokulu, Bartın Merkez TOKİ Ortaokulu aldı.

  Bakan Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları 9. Paylaşım ve Ödül Töreni’nde, bilgi çağında eğitimcilerin üstlendiği rollerin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Eğitimde nitelik ve daha iyiye, daha kısa sürede, daha az maliyetle ulaşma arzusunun, yönetimde yeni yaklaşımların doğmasına neden olduğunu aktaran Avcı, bunlardan birinin de toplam kalite yönetimi olduğunu ifade etti. Bakanlık olarak 9 yıldır toplam kalite çalışmaları yürüttüklerini anlatan Avcı, bu çalışmaların temel amacının, eğitimde kalite ve başarıyı ulusal ve uluslararası düzeyde daha yukarılara çıkarmak olduğunu belirtti. Toplam kalitenin, insan, iş, ürün ve hizmet kalitesini bütüncül bir yaklaşımla ve tüm çalışanların katkılarıyla sürekli arttırılmasını hedefleyen bir yönetim yaklaşım olduğuna dikkati çeken Avcı, "Türk milli eğitim sistemi, günümüzde bilgiye erişme yollarını bilen, bilgiyi üreten, kullanan, bilimsel düşünmeyi öğrenen ve birey olma niteliğini kazanmış, hoşgörülü yetenekli ve kalite bilinciyle hareket edebilen, donanımlı insan yetiştirme misyonunu üstlenmiştir. Türk milli eğitim sistemi, bu misyonunu ancak kalite bilinciyle hareket ettiğinde ve toplam kaliteyi eğitim sistemine entegre edebildiği ölçüde yerine getirmiş olacaktır" dedi.

  Bakanlık olarak toplam kalite yönetimi 1999 yılından itibaren uyguladıklarını ve 2005 yılından bu yana da yılın kaliteli okulu ve ekibine ödül verdiklerini anlatan Avcı, bugüne kadar 25 bin 267 okul ve kurum başvuru yaptığının, bunlardan 118’e yılın kaliteli ekibi, 126’sının ise yılın kaliteli ekibi ödülü verildiğini anlattı.

  2012-2013 kalite uygulamaları sürecine 3 bin 449 kurum ve ekibin başvuruda bulunduğunu, bunlardan 20’sinin finale kaldığını dile getiren Avcı, eğitimde kalite uygulamalarının zengileştirilerek, tüm kurumlarda uygulanmasıyla hizmet kalitesinin arttırılmasının sağlanacağını söyledi. Bu yıl örgün ve yaygın eğitim kurumlarından 787 bin 830 öğrencinin mezun olduğunu bildiren Avcı, "Bu mezunlarımızı yetiştiren öğretmenlerimize teşekkür ediyor. Çocuklarımızın anne, baba ve ailelerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  Bakan Avcı, konuşmasının ardından yılın kaliteli okul-kurumlarına ödüllerini verdi. Avcı, ödüller verilirken daha sonra sahne alacak ekipler için nasıl ödül alınacağını ve nasıl poz verileceğini gösterdi. Bakan Avcı’nın poz vermeyi gösterirken plaketi yanlış kişiye verdiğini anlayınca, "Yanlış adama vermeyaceksiniz" demesi, salonda gülüşmelere sebep oldu. Törende, yılın en başarılı okul ve ekiplerini ödüllendirdi. Kurum dalında birincilik ödülünü Şanlıurfa Merkez Özel Çağlayan İlk ve Ortaokulu, Bartın Merkez TOKİ Ortaokulu aldı. Yılın kaliteli ekibi ise Aydın Nazilli Aşağı Yakacık İlköğretim Okulu, İstanbul Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Manisa Merkez Çağatay Uluşahin İlköğretim Okulu seçildi.

  Bakan Avcı, toplantı öncesinde de standları gezerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı