"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yıldızlı’nın kaderinin çizildiği merdivenler

CHP Genel Sekreter Önder Sav’la birlikte hareket eden eski Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı’nın istifası sonrasında koltuğa Doç. Dr. Tarık Şengül getirilecek. Şengül’le ilgili karar yarın toplanacak Merkez Yönetim Kurulu’da resmileşecek.

Görevden ayrılan Yıldızlı kamuoyunda, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığının il başkanları toplantısı sonrası yapılan açıklamayla tanındı. Yıldızlı, dönemin İstanbul il Başkanı olarak görev yapan şimdinin Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den “çaldığı” rolle tanındı.
CHP Genel Merkezi giriş merdivenlerinde yapılan açıklamayı Sav’ın emriyle Yıldızlı yapmış; televizyona da yansıyan görüntülerde Tekin’i geri palana itmeyi başarmıştı. Önder Sav’ın Tekin’e yönelik tavrı o açıklamanın “şekli” ile somut olarak gün yüzüne çıkmış; kurultay sonrasında oluşturulan MYK’ya Tekin alınmamış, il başkanlığına da dönüş yolu kapatılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun ısrarıyla Berhan Şimşek’in İstanbul il başkanlığına atanmasının ardından, Tekin PM’den MYK’ya seçilmeyi başarmıştı.
TEKİN’IN AZMİ
Süreç sonunda Kılıçdaroğlu- Tekin ikilisi, Sav ve ekibini tasfiye etmeyi başardı; kendisine yerine İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna oturan Berhan Şimşek’i koltuğundan kaldırmayı başaran Tekin, Ankara’yı da Yıldızlı’nın elinden aldı.
Gökçek’in belalısı
Yerine ise Şehir Bölge Plancıları Odası eski Genel Başkanı Tarık Şengül’ün getirilmesi için de Kılıçdaroğlu’nu ikna etmeyi başardı. Şengül, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik muhalefetiyle tanınıyor; Türkiye’nin önemli kentlerinde planlama çalışmalarına katılan Şengül, ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümü’nün de önemli hocalarından.
ODTÜ ETKİSİ
Bir başka önemli ayrıntı ise Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu Sencer Ayata’nın eşi Turan Güneş’in kızı Ayşa Güneş Ayata’nın da bölümden arkadaşı. ODTÜ’lülerin CHP yönetiminde artan etkinliği Şengül’ün il başkanlığı koltuğuna resmen oturmasıyla yerel düzeyde de kendini göstermiş olacak.

Arena’nın açılışı ve düşündürdükleri

GALATASARAY Kulübü’nün Türk Telekom Arena’daki açılışı içeriğinde bulunması gereken futbol ve spor şenliğinden çok taraftarın Başbakan ve TOKİ Başkanı Bayraktar’ı protestosu tartışılacak.
Bir gazeteci dünkü yazısında “Ayıptır ayıp” başlığını atmış. Başbakan’ın bu stadı Galatasaray camiasına hediye ettiğini, taraftarın saygısızlık ettiğini söylemiş. Adnan Polat, Başbakan’dan özür dilemek zorunda kalmış.
Büyük bir camia eğer sırtını devlete dayayıp böyle bir malın sahibi oluyorsa sonuçlarına katlanmak zorunda.
Milletin arazisini, parasını ve milletin size kendi hak ve özgürlükleri için kollamanız gereken enerjinizi bir gruba hediye etmeniz mümkün mü?
Alp PAMİR

Biliyor musunuz


KIRKLARELİ Milletvekili Av. Turgut Dibek’in ‘ALO 170 SGK Hattı’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in memleketi Erzurum Karaman’a taşınması ile ilgili olarak; “Ankara’dayken sorunlarınızı çözüyordu bu hat. Doğum tarihininizi ve mesleğe girdiğiniz tarihi söyleyince size ne zaman emekli olacağınız bilgisini veriyordu. Şimdi ne oluyor. ALO 170 hattı santral. Siz arıyorsunuz Türkiye’nin her yerinden Karaman’daki taşeron çalışan açıyor. Sizi Ankara’da başkanlık birimlerine aktarıyor. Bu hantallık yüzünden vatandaş SGK’ya ulaşamıyor.” dediğini...
BUGÜN Ankara’da ‘Büyük Alevi Kurultayı’nın Balgat Anadolu Kongre Gösteri Merkezi’nde yapılacağını.
X