« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldızların akıbeti

Şampiyonluk yarışında son hafta geldi çattı. Bu akşam 21.45’te Süper Lig’in 2010-11 sezonu şampiyonu belli olacak. Haftalardır atbaşı çekişen Fenerbahçe ve Trabzonspor son maçlarına da aynı puanla çıkıyor. Büyük bir sürpriz olmazsa iki takım da son maçlarını kazanacaklar ve şampiyonu ikili averaj belirleyecek. Peki bu çekişme bir takımı şampiyonluk mutluluğuna taşıyıp diğerini ikincilik hüznüne boğarken acaba iki takımın önde gelen simalarının akıbeti ne olacak? İşte öngörüler...

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE

KAZANIRSA
* Dört yıl aradan sonra yüzler gülecek.
* Aziz Yıldırım şampiyonluk sözünü tutmuş olacak.
* 50 milyon liralık garanti gelir sağlanacak.
* Oyuncuların transfer değeri artacak.

KAYBEDERSE
* Camia karışacak, muhalefet artacak.
* Yıldırım’ın otoritesi tartışmaya açılacak.
* Gelir kaybı yüzünden transferler zora girecek.
* Oyunculara Avrupa kapısı kapanacak.

Otoritesi kupaya bağlı
BAŞKAN AZİZ YILDIRIM

KAZANIRSA
İktidarını pekiştirir. Zaten zayıflamış kulüp içi muhalefeti daha da sindirir. Birkaç yıllık kredi kazanmış olur. Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkının sağlayacağı maddi kaynakla eli rahatlar. Bu sayede kadroyu büyük ölçüde korumakla beraber yerli ve yabancı birkaç yıldızı transfer edebilir. İlk planda gözünü Selçuk İnan, Orhan Şam, Sezer Öztürk gibi oyunculara diker.

KAYBEDERSE
Başkan için çanlar çalmaya başlar. Birincisi yeni palazlanan kulüp içi muhalefete eleştirileri daha sertleştirme fırsatı doğar. İkincisi mali kayıplar yüzünden transfer ayında rahat davranma imkanı ortadan kalkar. Ortaya çıkacak 50 milyon liralık maddi kaybı bir şekilde telafi etmek zorunda kalır. Ayrıca, üç yılda üç şampiyonluk sözü tamamen havada kalmış olur. Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan’a göre gelecek sezon da işler zorlaşır: “Bu travmatik ortamda gelecek sezon karşısında güçlü bir yönetime kavuşmuş bir Galatasaray, yine flaş transferler yapmış bir Beşiktaş ve kendine güveni gelmiş bir Trabzonspor bulur.”

Başarı ölçütü farklı
TEKNİK DİREKTÖR AYKUT KOCAMAN

KAZANIRSA
Şampiyonluk halinde Fenerbahçe’de hem futbolcu hem teknik direktör olarak şampiyonluk yaşamış ilk kişi olacak. Böylece Fenerbahçe’de bir efsane haline gelecek. Ancak, Mehmet Arslan’a göre Aykut Kocaman apayrı bir kişilik. Kocaman’ın başarı ölçütleri Türkiye’deki başarı anlayışına ters düşebiliyor. “Bence başarıya başka türlü bakıyor. Şampiyon olsa da bunu tam bir başarı gibi değerlendirmeyebilir. Hatta şampiyon olsa bile görevinde kalmayabilir. Eğer kalırsa kendisiyle ilgili pek çok soru işaretini silmiş olacak.”

KAYBEDERSE
Büyük ihtimalle kendisi bırakacak. Böyle bir durumda yönetimin kendisine sahip çıkıp çıkmayacağı muallakta. Ancak, Arslan’a göre bu sezonun ikinci yarısındaki başarı Kocaman’a tıpkı Galatasaray’daki Fatih Terim gibi acil durumlarda başvurulacak adam rolü biçebilir. Hürriyet Spor Yazarı Hakan Ünsal’a göreye şampiyonluk giderse Kocaman büyük bir baskı altında kalacak, eleştirilerin hedefi olacak.

Avrupa yolu bu maçtan geçiyor
VOLKAN DEMİREL

KAZANIRSA
Şampiyonluk halinde en çok değer kazanacak oyunculardan biri. Kariyeri çok farklı bir noktaya gelecek. Halen Avrupa’nın iyi kalecileri arasında gösteriliyor. Dört yıl aradan sonra yeniden Şampiyonlar Ligi’nde oynamak önünde yeni kapılar açacak. Orada oynayacağı birkaç iyi maç sayesinde Avrupa’da parlak bir geleceği olabilir. Takımdaki devamlılığı onu Fenerbahçe’nin sembol isimlerinden biri yapar.

KAYBEDERSE
Şampiyonluğun kaybedilmesinin ona çok zararı dokunur. Avrupa’da piyasa yapamaz. Kendini gösterme fırsatını kaçırır. Belki de Avrupa’nın büyük liglerinden birine transfer imkanı kalmaz. Hakan Ünsal’a göre son haftada şampiyonluk kaçırma travmasını üçüncü kez yaşayacağı için en olumsuz etkilenen oyunculardan biri olur.

Liderliği ortaya çıkacak
EMRE BELÖZOĞLU

KAZANIRSA
11 sezon sonra ilk lig şampiyonluğunu kazanmış olur. Hakan Ünsal’a göre bu şampiyonluğun ayrı bir önemi var Belözoğlu için: “Artık 30 yaşın olgunluğunu yaşıyor. Bu kez takımın lider oyuncularından biri. Özellikle saha dışındaki liderliği, soyunma odasının lideri olması çok önemli. Şampiyonluk gelirse bunun gururunu yaşayacak.”

KAYBEDERSE
Daha çok manevi açıdan zarar görecek. Takımın lider oyuncularından biri olarak oklar kendisine dönecek. Yine sahadaki hırçınlığından, agresif hareketlerinden dem vurulacak. Üstelik 1999-2000’dan beri 11 sezondur şampiyonluk bekliyor olacak.

Transfer değeri artacak
GÖKHAN GÖNÜL

KAZANIRSA
Takımın en istikrarlı oyuncularından biri olarak başarıda en büyük pay sahiplerinden biri olur. Zaten Avrupa’nın önde gelen takımlarının incelediği oyunculardan biri. Transfer değeri daha da artar. Hele takımda kalırsa gelecek sezon Şampiyonlar Ligi onun için büyük vitrin olur.

KAYBEDERSE
Moral olarak çok etkilenir ama değeri pek düşmez. Sadece bu yaz büyük bir Avrupa takımına transfer olmazsa gelecek yıl Şampiyonlar Ligi vitrininde kendini gösterme imkanı bulamaz.

TRABZONSPOR

KAZANIRSA
* 27 sezonluk şampiyonluk hasreti bitecek.
* 1996’nın travması nihayet silinecek.
* Şenol Güneş ilk lig şampiyonluğunu yaşayacak.
* Şampiyonlar Ligi kapısı ilk kez açılacak.

KAYBEDERSE
* Şampiyonluk özlemi en ez bir sezon daha sürecek.
* Ciddi bir gelir kaybı yaşanacak.
* Yıldız oyuncular transfer planı yapmaya başlayacak.
* Şenol Güneş ve Sadri Şener’in şevki kırılacak.

Devam kararını kendisi verir
BAŞKAN SADRİ ŞENER

KAZANIRSA
Şampiyonluk Türkiye Ligi’ni bir farklı hale getirir. Bir kere herşeyden önce bu güler yüzlü başkanı daha da rahatlatır. O da göreve devam ederken, bu güler yüzü ve rahatlığıyla lige barışçıl bir hava katar. Ayrıca, yeni gelir kaynakları Şener’in elini çok kuvvetlendirir. Şampiyonlar Ligi öncesi yeni transferler yapma veya eldeki yıldızları koruma imkanı bulur.

KAYBEDERSE
Üç yıllık başkanlık döneminde çok başarılı bir tablo çiziyor. Gerek sportif gerek mali açıdan Trabzonspor’u çok iyi bir noktaya getirdi. Takım 15 yıl sonra yine şampiyonluğun eşiğinde. Ekonomik açıdan rekor gelir elde etti. Futbolcuların değerine değer kattı. Bu ortamda ancak kişisel bir bıkkınlık Şener’e başkanlığı bıraktırabilir. Trabzonspor camiası ona “Git” demez. Ama o, “Bu işle uğraşmaktan bıktım” diyerek görevi bırakabilir.

Şampiyonlar Ligi onu motive eder
TEKNİK DİREKTÖR ŞENOL GÜNEŞ

KAZANIRSA
Bir kere futbolcuyken kazandığı altı şampiyonluğun yanına bir şampiyonluk daha eklemiş olacak. Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak olmanın verdiği şevkle işine dört elle asılır. Bu kadrodaki oyuncuları büyüten isim olarak çok büyük transferler istemez. Bir Alex satın almak yerine yine kendi yıldızlarını yetiştirmeyi tercih eder.

KAYBEDERSE
15 yıl sonra aynı takımı yine şampiyonluğun eşiğine getirip yine kaybederse Türk futbol tarihinin en talihsiz teknik direktörlerinden biri olacak. Trabzon’da sadece saha işi işleriyle değil, her tür sorunla ilgilendiği, şehirdeki dedikodularla baş etmek zorunda kaldığı için ikincilik Güneş’in azmini köreltebilir. Kendi isteğiyle görevi bırakma tercihini yapabilir.

Transferi şampiyonluğa bağlı
ORTA SAHANIN YILDIZI SELÇUK İNAN

KAZANIRSA
Şampiyonluk zaten yüksek fiyatını iyice yükseltir. Belki de Trabzonspor’da kalmasını sağlayabilir. Bunun iki sebebi var: Birincisi, Şampiyonlar Ligi’nde doğrudan oynayacak olması, ikincisi de tanıdığı bir camiadan kopmayacak olması. Güçlenmiş bir Trabzonspor’da oynamak işine gelebilir. Kulübüyle anlaşmasını transfer opsiyonlu olarak uzatabilir.

KAYBEDERSE
Ayrılma ihtimali çok yüksek. Bir kere şampiyonluğu kaybetmenin moral bozukluğunu atmak isteyecek. İstanbul’un büyük kulüpleri kendisini kadrolarında görmek isteyecek. Özellikle Fenerbahçe’nin şampiyonluk halinde doğrudan Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak olması onu sarı-lacivertlilere çekebilir ve bu sayede daha yüksek ücretli bir anlaşma da yapabilir.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler