Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yıldızlar savaşının şifreleri

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nde gelecek dönem komuta kademesinin şekillenmesi ve Ergenekon soruşturmasında ismi gündeme gelen bazı askerler nedeni ile son dönemin en önemli toplantısı olarak kabul edilen Yüksek Askeri Şura kritik kararlarla sonuçlandı.

  Metehan DEMİR YAZIYOR

  Bu noktadan hareketle şura kararlarını şu ana noktalarda değerlendirmek mümkün...

  -Gerçekliği tartışılan ‘İrtica ile mücadele belgesinde’ adı geçtiği iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek beklendiği amiralliğe üzere terfi ettirilmedi. Medyada günlerdir spekülasyon yaratılsa da bu durumda şaşılacak bir şey yok. Zaten, 3 yıldır Şura’ya isme gelen Çiçek’in bu sene de amirallik kadrosunda yer açılmadığından terfisi beklenmiyordu. Dosyası ise sadece teamüller nedeni ile toplantıya getirilmişti.

  - Bu sene Ergin Saygun’un 1.Ordu komutanlığından emekliliği ile boşalan bir orgeneral kadrosu için 8 korgeneral yarışıyordu. Sürpriz bir kararla, bir değil iki isim birden orgeneralliğe terfi ettirildi. Yani orgeneral kadrosu bir arttırıldı. Adı Ergenekon iddianamesinde geçiyor teziyle tartışma konusu olan Bekir Kalyoncu ile Başbakanın eski danışmanı olan Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Nusret Taşdeler orgeneralliğe terfi ettiler. Kalyoncu'nun ismi, Ergenekon soruşturmasında adı geçen eski özel harekatçı İbrahim Şahin'in ifadelerinde geçmişti. Şahin, Kalyoncu'nun emri ile terörle mücadele için bir kadro kurma çalışması yaptığını iddia etmişti. Bu nedenle kararlar da, TSK’nın terfi sisteminde spekülasyonlardan çok öncelikle personelinin liyakatına bakması olarak değerlendirildi. Bu arada, Kalyoncu Kuzey Irak’a geçen sene yapılan kara harekatının da beyin takımındandı.

  - Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde beklenen komutanlar atandı. Oramiral Metin Ataç'tan boşalan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gelen Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'ndan boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığına da Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay geldi. 

  -Bu yıl Harp Akademileri Komutanlığı havacılardan karacılara geçti ve bu göreve yeni Orgeneral olan Nusret Taşdeler getirildi.

  -Yine bu Şura ile uzun süreden beri ilk kez Genelkurmay 2. Başkanlığı yardımcılığı oluşturularak buraya Hava Kuvvetleri’nin yeni Orgenerali Bilgin Balanlı atandı.

  - 1. Ordu’da ise en kıdemli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Saygun'un yerine atandı. Genelkurmay 2'inci Başkanlığı’na yani Orgeneral Iğsız'dan boşalan yere de Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner getirildi. Geçen sene de adı burası için geçen Güner, karargahı en iyi bilen isimlerden biri olarak biliniyor. Daha önce Turgut Özal ile de yakın çalışan Güner, son olarak Genelkurmay Genel Sekreterliği ve İstihbarat Başkanlığı yapmıştı. Basın ile de ilişkiler konusunda tecrübeli. 

  - Oramiral olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Emin Murat Bilgel de Donanma Komutanlığı'na atandı. Bu Bilgel’in 2 sene sonra Deniz Kuvvetleri komutanı olması anlamına geliyor. Yeni havacı Orgeneral Balanlı da iki sene sonra yine Havacıların komutanı olacak.

  -Bu şura’da 3 askeri perosenelin TSK ile ilişkisi irticai faaliyetler nedeniyle kesildi. Açıklamada son yıllarda olduğu gibi özellikle ihracın neden olduğuna vurgu yapıldı. Başbakan ve Savunma Bakanı’nın ihraçlara geleneği bozmayarak şerh düştüğü belirtiliyor. Abdullah Gül de daha önce başbakanlığı döneminde ihraçlara yargı yolunun kapalı olması nedeni ile şerh düşmüş, Cumhurbaşkanı olduktan sonra nihai kararlara onay vermişti.

    

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı