Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldızlar geçidi

Abdi İpekçi’yi tıklım tıklım dolduran 10 bini aşkın taraftar, Minnesota ile Efes Pilsen’in o tadına doyulmaz mücadelesiyle mest oldu. Nicholas’la klasını konuşturan temsilcimiz, Jefferson, Davids ve Gomes’li Minnesota’yı elinden kaçırdı.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME
Abdi İpekçi'de tarihi gün / Foto-galeri

TÜRK
basketbolunun tarihi günlerinden biri yaşadığı Abdi İpekçi Spor Salonu, Al Jefferson, Ricky Davids, Ryan Gomes gibi NBA’li yıldızların geçidine sahne oldu. NBA Europe Live Tour 2007 kapsamında Türkiye’de ilk kez bir NBA takımının sahne aldığı müthiş randevuda 10 bin 628 kişi yerini alırken, Minnesota Timberwolves, temsilcimiz Efes Pilsen’le giriştiği düellodan 84-81 üstün ayrıldı.

İlk periyodu Efes 23-22 önde kapatmasına rağmen Gomes’le toparlanan Minnesota, soyunma odasına 41-39 üstün gitti.

İkinci yarıya da iyi başlayan Minnesota karşısında Efes’in toparlanması uzun sürmedi.Lacivert beyazlılar, bir ara 8 sayıya kadar çıkan farkı, tekrar kapatarak oyuna ortak oldu. Timberwolves, son periyodun başında Telfair’in peş peşe bulduğu üçlüklerle yeniden öne geçti. Ancak Efes Pilsen maçın yıldızı olan Nicholas ve Ender’in sayılarıyla bitime 3 dakika 18 saniye kala rakibini yakaladı: 74-74.

Nicholas döktürdü

Rakibini yakalamak için taktik faullere başvuran Efes Pilsen, 4.30 saniye kala farkı 3’e indirdi: 84-81. Son hücumu, 24 sayı ile günün en skorer ismi Nicholas’la kullanan takımımız, bundan yararlanamayınca kıl payı farkla yenilgiye razı oldu.

NBA’deki güzellikleri aratmadı

ABDİ İpekçi’nin sahası NBA standardına göre dizayn edilirken, karşılaşma NBA’deki gibi 12 dakikalık 4 periyottan olmak üzere 48 dakika oynandı. Maç öncesi ve molalarda yapılan şovlar, etkinlikler, üçlük yarışmaları, Amerika’daki güzellikleri aratmayacak nitelikteydi. Geçtiğimiz yıl Amerika’da NBA ekipleri Denver Nuggets ve Golden State Warriors’la birer hazırlık maçı yapan Efes Pilsen, dün akşamki maçla Türkiye’de bir NBA takımıyla oynayan ilk Türk takımı unvanı aldı.

Mücadeleyi Devlet Bakanı Başesgioğlu, GSGM Mehmet Atalay, Federasyon Başkanı Turgay Demirel, NBA Başkanı David Stern, Avrupa Ligi CEO’su Jordi Bertomeu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yanı sıra çok sayıda üst düzey yönetici izledi.

Karşılaşmada NBA’li meslektaşları Jack Nies ve Luis Grillo ile birlikte yöneten Recep Ankaralı da, bir NBA takımının maçında görev alan ilk Türk hakemi olarak kayıtlara geçti. Efes Pilsen Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan David Stern, Minnesota Timberwolves’ın sahibi Glenn Taylor ve Avrupa Ligi CEO’su Jordi Bertomeu’ya çeşitli hediyeler verdi.

SALON: Abdi İpekçi Arena
HALEMLER: Jack Nies (***), Luis Grillo (***), Recep Ankaralı (***)
EFES PİLSEN: Nicholas (****) 24, Woods (***) 8, Cenk (**), Gregory (***) 9, Mustafa (**) 1, Kerem (**), Wright (**) 5, Serkan (**) 4, Ermal (***) 5, Ender (***) 10, Hudson (***) 15
M.TIMBERWOLVES: Telfair (***) 9, Foye (***) 10, Buckner (**) 4, Gomes (****) 12, Green (***) 10, Brewer (**) 2, Jefferson (***) 11, Blount (**) 6, Davis (***) 12, Ricard (**) 4, Howard (**) 4.
1.PERİYOT: 22-23
DEVRE: 39-41
3.PERİYOT: 59-60

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler