« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldız'lar çok özel bir grup

Bayan Voleybol Milli Takımlar Antrenörü Marco Aurelio Motta, Yıldız Kız Milli Takımı'nın Avrupa şampiyonluğunu değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Brezilyalı antrenör, yazılı basın açıklamasında, 30 Nisan-8 mayıs arasında Ankara'da yapılan ve Türkiye'nin şampiyonluğuyla sonuçlanan Avrupa Yıldız Kızlar Şampiyonası'nda nasıl bir sistem uyguladıklarını, hazırlık sürecinin ve sonuçla ilgili düşüncelerini aktardı.

Göreve başladıklarında ilk olarak antrenman sistemini belirlediklerini ifade eden motta, ardından oyuncuların pozisyonlarını tanımladıklarını ve ana gruba yeni oyuncular kattıklarını bildirdi.

Türkiye'nin ev sahibi olması nedeniyle eleme maçlarına katılmadığını hatırlatan Motta, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Eleme maçları oynamadığımız için oyuncularımızı Belçika ile yaptığımız karşılaşmalarda test ettik. Yeni oyuncularla gücümüze güç katmıştık. Yaptığımız antrenmanlarda takımın kaynaşmasını ve taşların yerine oturmasını sağladık. Bu hazırlıklarla takımın performansını yükselttik ve takıma ritm kazandırmaya çalıştık. İtalya maçları ise performansımızı görme açısından belirleyici oldu.”

“OYUNCULARIMIN TEK HEDEFİ ŞAMPİYONLUKTU”

Yıldız Kız Milli Takımı'nın kadrosunu “çok özel bir grup” olarak tanımlayan Motta, “Çok iyi çalıştık, kızlar hiç yorulmadı. O kadar ki, bazen biz onları durdurmak zorunda kaldık. Oyuncularımın tek hedefi şampiyonluktu. Bizim görevimiz ise onların özgüvenlerini artırmak oldu. Gerçek güçlerinden, bu gücün ölçüsünden emin değillerdi. Bu gücün yüksek olduğuna inandırılmaya ihtiyaçları vardı, biz bunu sağladık. Kendi aramızdaki sloganımız 'biz güçlüyüz' idi. İtalya ile oynanan hazırlık maçlarından sonra kendi güçlerinin farkına vardılar” ifadesini kullandı.

“TVF TAKIMI PROJESİ DEVAM ETMELİ”

Yıldız Millilerin “iyi, eğlenceli ve ciddi” oyuncular olduğunu vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, açıklamasını şöyle tamamladı:
“En önemli özellikleri ise çok motive ve olgun olmalarıydı. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Takımı projesinin bu şampiyonlukta büyük rolü oldu. Takımın 10 oyuncusu TVF takımından, 6 tanesi de dışarıdan geldi. Proje, takımın güçlü ve olgun olmasını sağladı. Bu proje devam etmeli. Projenin devamının sağlanması için gerekli datayı sağlayıp TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık'a sunduk. Bu proje milli takımlar ve kulüplerin oyuncu yetiştirmelerine büyük yardım sağlayacaktır. Çünkü, takımlarına deneyim kazanmış ve gerekli olgunluğa erişmiş olarak dönüyorlar. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

YARDIMCI ANTRENÖR ERDOĞUŞ

Yıldız Kız Milli Takımı Yardımcı Antrenörü Alper Erdoğuş da Türkiye'ye bir ilki yaşattıkları için çok mutlu ve gururlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Bu başarının arkasında çok büyük bir ekibin payı var ve onlara teşekkür borçluyuz. Başta Federasyon Başkanımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz, bayrağı devraldığımız önceki Milli Takım antrenörlerimiz, bu sporcuların yetişmelerinde önemli pay sahibi kulüplerimiz ve onlara emek veren tüm antrenör arkadaşlarımıza, sporcularımızın fedakar ailelerine, teknik ekip, sağlık ekibi ve Federasyon çalışanlarına, bize destek veren herkese çok müteşekkiriz. Onların desteği olmadan bunu başaramazdık.”

Bunları da Beğenebilirsiniz