Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yıldızlar çalışmıyor

Fenerbahçe oynadığı bu futbolla her rakip karşısında zorlanır. 1- Yavaş oynuyorlar. 2- İkili mücadeleye hiç girmiyorlar. 3- İki kişi eksik oynuyorlar; Anelka ve Alex. Anelka geziniyor. Alex gezinmiyor da sanki parkta oturuyor. 4- İki bekin yetenekleri sınırlı.

* F.Bahçe’ye ne oldu da üstüste kayıplar yaşıyor, düşüşe mi geçti?

F.Bahçe
zaten bugüne kadar berabere kalacağı veya kaybedeceği maçları da duran toplardan falan kazandı. Halen de öyle gidiyor. Türkiye’de bütün takımların sıkıntısı duran toplarda pozisyon alamaması. Bir duran topta hangi futbolcu kimi savunacak belli değil. Atış esnasında yaşanan karambolde de biri kafa veya ayakla vuruyor ve sonuca gidiyor.

Şimdi önceki günkü derbiye bakıyorsun. Maç F.Bahçe için çok önemli. Tamamen kendi seyircisi önünde oynuyor, Beşiktaşlı taraftar yok. Büyük de destek görüyor. Ama sahada mücadele eden bir tek Appiah var.

Sorumlu Daum

Böyle takım olur mu? Buradan şu çıkıyor; F.Bahçe’de herkes kendi kafasına göre oynuyor. Bu futbolcuları organize edecek, koşturacak kim, Daum. Herhalde Daum futbolcularla konuşuyordur.

Ama demek ki, teknik adamın oyuncularıyla konuşması onların hiç umurunda değil. Alex bildiği gibi oynuyor, yürüyor. Orta sahayı tıkıyor. Anelka sağa sola koşuyor, ama etkisiz, ona düzgün top da atılmıyor. Bir tek Appiah mücadele ediyor, ikili mücadeleye giriyor, ileri çıkıyor. Aurelio sürekli etrafında dönüyor. Bütün bunların yanında ikili mücadeleye girip top da kazanamıyor.

Fenerbahçe hareket edemiyor, çoğalamıyor ileride. Topa sahipken, geriye oynayarak hem rakibin ekmeğine yağ sürüyor, hem de kendini lüzumsuz yere sıkıntıya sokuyor.

İdefiks olmuş, sağda sağ beke, solda sol beke top vereceksin. Sol bek ne yapacak ortaya verecek. Fenerbahçe topu ya ileri şişiriyor, ya da kenarlara oynayıp öldürüyor, sonra da iyi oynadığını zannediyor. Gol pozisyonu da üretemiyor.

Yani Fenerbahçe elinde yıldızlar olmasına rağmen ne bu yıldızları koşturabiliyor ne de bir uyumu sağlayabiliyor. Bunun sorumlusu kim peki, antrenör Daum.

Hep zorlanıyor

F.Bahçe bu futbolla her rakip karşısında zorlanır. Nedenleri şöyle özetleyelim... 1- Yavaş oynuyorlar. 2-İkili mücadeleye hiç girmiyorlar, "Rakip hata yapsın da top bize gelsin" diye bekliyorlar. 3-İki kişi eksik oynuyorlar; Anelka ve Alex. Anelka geziniyor. Alex gezinmiyor da sanki parkta oturuyor. 4-İki bekin yetenekleri sınırlı. Defansın arkasına atılan her top gol pozisyonu oluyor.

İşin içinde iş var...

* Diyarbakır’da yaşanan olaylarda tahrik var mı, yoksa provakasyon mu?

Dİyarbakır
’daki olayları tam anlayamadım. Her şey olabilir. Futbolcunun hareketi 22. dakikada olmuş.

Bunun protestosu 87’de mi olur? O işin içinde başka bir şey var. Açıklık kazanmadı.

Gerçek Sergen şov yapardı

* F.Bahçe-Beşiktaş derbisine ne veya kim damgasını vurdu?

İki
gol atan Beşiktaşlı Sergen derbiye damgasını vurdu. Sergen ekstra oynamadı. Çalıştı, bir takım için ne lazımsa yaptı. Sergen gerçek Sergen’in kalitesini sahaya yansıtsa şov yapar, seyirciyi keyiften öldürürdü. Bu yüzden fazla bir şey de yapmadı diyorum.

Sergen 18 içinde topu göğsüyle durduruyor bir tane F.Bahçeli oyuncu ona müdahale etmiyor. Ümit Özat hamle yapıyor sonradan, ama bastıramıyor bile. F.Bahçe hep böyle ağır ve geç hamle yapan bir defansa sahip.

Fenerbahçe streste

* Zirvede puan farkı bire indi. Fikstürü de göz önüne aldığınızda şampiyonluk yarışında kim avantajlı?

Bu
farklı bir yorum. Fikstüre bakarak sonuç söylenmez. İki güçlü takımın kalan maçlarda göstereceği performansa bağlı. Fenerbahçe de Galatasaray da deplasmanda kazanabilen takımlar. Diğer takımlarla maçlarını kazanıp kendi aralarındaki derbide de bu işi çözecekler.

Tabii deplasmanlarda oynayacakları oyun da çok önemli. Beraberlik halinde 2 puan kaybediyorsun ki, o da mağlubiyet gibi bir şey oluyor. Az kayıpla maçlarını atlatan takım şampiyon olacak.

Yalnız şu bir gerçek, F.Bahçe strese girdi. Fark bire indi ve önünde G.Saray derbisi var. Böyle oynarsa oynayacağı her takımla maçı zor. Geçen hafta kupada Tarsus İY da ilk yarı F.Bahçe’den 5 kere daha iyi top oynamıştı. Tarsus nerede 2. Lig’de. Alex’in başına bir oyuncu dikiyorlar onu durduruyor. Kenardan top getirsen de ceza alanında kafaya çıkacak adam yok F.Bahçe’de.

Anelka "Çıkmadı" demesinler diye çıkıyor. Nobre iyi niyetli çalışıyor, ama yetersiz. Tuncay kendini göstermek için didiniyor, bundan dolayı da lüzumsuz yoruluyor.

Öyle veya böyle G.Saray, Fenerbahçe’nin ensesine geldi. Ve bu ortamı F.Bahçe kendi hazırladı.

Gerets yanlış yapıyor

* Galatasaray iki forvetle mi, üç forvetle mi oynamalı?

Galatasaray
’ın çok güzel bir sistemi vardı. Hakan Şükür hem hava topuna hakim hem yerden arkadaşlarına iyi toplar atan bir oyuncu. Ümit Karan gol krallığına gidiyor, güzel vuran, fizik mücadeleye giren futbolcu. Ve adam eksilten, hem kafaya çıkan mücadeleci bir Necati Ateş. Peki Gerets, bunlardan birini niye tutuyorsun kenarda.

İliç oynayacak diye mi? İliç oynasa ne olur oynamasa ne olur. Senin oynatacağın bu üç oyuncu da ondan daha iyi. Takımın bu kurgusuyla ne oynuyorsun, ne bozuyorsun. İliç’i Gerets transfer etmişse onu oynatarak neyi gösterecek. İliç kötü oyuncu değil, ama ondan daha iyileri var. Her oyuncu oynamak ister... Sahaya çıkmak ister... Kulübede oturmayı problem etmiyorum dese bile yalan söyler. O seyircinin alkışını, sesini sahada duymak ister. Krallığa giden bir adamı daha çok teşvik edeceğine cezalandırıyorsun.

Bir de futbolcu bir yerde anlaştığı oyuncuyla oynamak ister. Yanımdaki anlaştığım bir futbolcu arkadaşımsa keyifli oynarım, anlaşamadığım biri olursa tüylerim diken diken olur sahada.

Küfür edeni stada sokmayacaksın

* Statlarda küfürün önüne nasıl geçilir?

Statlar
futbolla keyif alınacak bir yer, küfürle neyi kazanıyorlar. Anlaşılır gibi değil. Küfürle bir güç göstermek mi istiyorlar? Aksine herkes tarafından nefretle karşılanıyorlar. Normal tezahürat yapsalar, birbirlerine sataşmasalar, derbi ne kadar renkli olabilirdi. Tezahüratlarla, takımı teşvikle, stadın Beşiktaş taraftarıyla da dolmasıyla bir şölen yaşanırdı. Beşiktaş bayrakları da dalgalanırdı.

Tribünde küfür eden adam kendinde değil. Bu adamları belirleyip statlara sokmayacaksın, bunu önlemenin başka yolu yok. Bizde her statta adamın içinden geliyor küfür, içinden gelmeyecek. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın küfür konusundaki sözlerinin yanlış anlaşıldığına inanıyor ve öyle bir şey söylediğini de zannetmiyorum. Ne öyle bir yeteneği, ne bilgisi, ne de selayeti var. Aziz Yıldırım zeki bir adam, böyle bir şey söylemez. F.Bahçe’de küfür yüzde 60 azaldı. Yine bir takım taraftarlar protesto etmeye çalışıyorlar, ama onları diğer seyirciler susturuyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI