« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldızlar artık bedava

Bordo-mavili kulüp, hidroelektrik santralini bitirdikten sonra elektrik satışından sağlayacağı parayla birçok yıldızı transfer edebilir.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Trabzonspor Kulübü, Uzungöl'de yapılması düşünülen Hidroelektrik Santrali projesinin üretim lisansını aldı. Üretim lisansının alınmasının ardından HES projesi artık ihale aşamasına geldi. Bordo-mavililer, yıllık 10 milyon dolar olmak üzere HES'ten 49 yıl içinde 500 milyon dolar gelir bekliyor.

TRABZON FİKİR KULÜBÜNDEN AÇIKLAMA
Trabzon Fikir Kulübü adına Yavuz Saltık, konuyla ilgili www.hurriyet.com.tr ‘ye şu açıklamayı yaptı: "Enerji Türkiye için bir ihtiyaç. Bu bir gerçek. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak bilinenin aksine Türkiye su zengini değil, rüzgâr zengini bir ülke. HES'lerde yüzde 3'lük bir oran karşılanacak kaçak elektrik kullanımının önüne geçilse HES'lere gerek kalmaz. Yüzde 3'lük katkı için dünyanın en güzel doğasının tahrip edilmesinin anlamı yok. Karadeniz doğasını ve bölgenin florasını yok etmek yanlış planlama sonucudur. Trabzonspor enerji üretiyor diye taraftarın maçlara gitmemesi doğru değil. Maça gidilir ama yanlışlar da kulübe söylenir. Bir nehir üzerine 30 tane santral kurulacak, bir gram suyu insanlara göstermeyecekler. Oraya üç HES kurulur biri de Trabzonspor'a verilmesi en doğrusu olurdu o zaman kulüp vahşi bir katliama ortak olmamış olurdu. Sonuçta iyi bir gelir elde edecektir. İstanbul takımlarının gelirleri ortadayken Trabzon'un da gelirleri olmalı. Bölgede sadece Trabzonspor'un değil FB yöneticilerinin de projeleri var. Trabzonspor'u adres göstererek karşı çıkanlar bir zahmet onlara da isim vererek karşı çıksınlar. Bu tepki Trabzonspor'un güçlenmesini istemeyenlerin körüklediği bir tepki de olmamalı. Diğer yandan Kazım Koyuncu gibi bir üyesinin olduğu takım böyle yapmamalıydı. Şehirle, kanaat önderleri ile paylaşılabilirdi. Kazım yaşasaydı, bu projeye karşı çıkardı. Ben de ilke olarak HES'lere karşıyım. Burada esas gürültü Trabzonspor'un yüzlerce santralle doğayı katleden kurumlardan biri haline düşürülmesidir. Bir iki santral yapılarak ve Trabzonspor'a da pozitif ayrımcılık sağlanarak bu işi çözmek mümkün olabilirdi. Karadeniz'in doğasını katleden bir projede değil, rüzgar enerjisi gibi daha kaliteli yeşil enerji yatırımında olabilirdi. Karadeniz'de sahil yolu yapıldı kimsenin sesi çıkmadı. Buna da alışırız." Son sözüm şudur: "Trabzonspor ölüm olsa da biz onu tutarız"

İSTERSE BURAK, İSTERSE KRASIC

Kulüp kasasına girecek yıllık 10 milyon dolar (8.2 milyon euro) sayesinde, tartışmalı bir şekilde 5 milyon euro bonservis bedeliyle Galatasaray'ın yolunu tutan 'gol kralı' unvanlı Burak Yılmaz ayarında iki futbolcu transferi gerçekleştirilebilir.

"BURAK KARARINDAN VAZGEÇECEKTİR"

HES'ten gelecek parayla birlikte, Fenerbahçe'nin 7 milyon euro bonservisle Juventus'tan kadrosuna kattığı yıldız oyuncu Milos Krasic gibi önemli isimler de bordo-mavili ekibe katılabilir.

G.SARAY'A GİDENLER BEDAVAYA GELECEK

Galatasaray'da buluşan eski Trabzonsporlu 5 futbolcunun (Selçuk İnan, Ceyhun Gülselam, Burak Yılmaz, Umut Bulut, Engin Baytar) yıllık garanti ücretleri toplamı 7 milyon 550 bin euro. HES, 5 önemli oyuncunun da birer yıllık maliyetini karşılayacak bir kaynak anlamına geliyor.

Süper Lig kulüpleri için en büyük gelir kalemi naklen yayın havuzu. Karadeniz ekibi, geçtiğimiz sezon 8.5 aylık uzun maraton sonunda 'performans primi'yle birlikte 50 milyon TL elde etti. HES projesi, yayıncı kuruluştan gelen paranın yüzde 37'sini tek başına kulüp kasasına sokacak. 

SPONSORLUK GELİRİNİ SOLLAYACAK

Trabzonspor, geçtiğimiz sezon 'isim hakkı ve sponsorluk' geliri olarak toplam 8 milyon TL kazandı. İki yıl içinde hayata geçmesi beklenen tarihi projenin yıllık kazancı ise sponsorluk gelirinin ikiye katlamış olacak.

"YENİ VE PARLAK UFUKLAR AÇILMASINA ZEMİN HAZIRLAYACAK"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Uzungöl'de yapılması düşünülen Hidroelektrik Santrali projesinin üretim lisansı almasının ardından yaptığı açıklamada, söz konusu gelişmenin bordo mavili kulüp için büyük bir aşama olduğunu söyledi.

Trabzonspor internet sitesi aracılığıyla bir açıklama yapan Başkan Sadri Şener, görev süreleri içerisinde borsa düzenlemesinin ardından ikinci büyük ve hayati projenin gerçekleşme noktasına geldiğini kaydederek, "HES projesi kulübümüzün önüne yeni ve daha büyük ufuklar açacaktır" ifadesini kullandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz