Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Yıldız tozu’ dünyaya geldi

  Hürriyet İnternet
  16.01.2006 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Yedi yıl süren yolculuğunun ardından, bir kuyruklu yıldızdan aldığı toz örneklerini dünyaya getiren NASA uzay kapsülü güvenli bir şekilde yere indi. Wild 2 isimli bir kuyruklu yıldızının takibi sonucu elde edilen toz örnekleriyle bilim adamları, güneş sisteminin oluşumu hakkında ipuçları elde etmeyi bekliyor.

  NASA’nın 212 milyon dolarlık büyük projesi dahilinde, Wild 2 isimli kuyruklu yıldızdan toplanan toz örnekleri, yere sorunsuz bir şekilde inmeyi başaran uzay kapsülü sayesinde dünyaya ulaştı. Uzay aracı gerekli örnekleri toplamak için uzayda yaklaşık 5 milyar kilometre yol aldı.

   

  Wild 2 kuyruklu yıldızını takip eden Stardust isimli uzay aracına bağlı kapsül sayesinde elde edilen kuyruklu yıldız tozları ile bir ilk başarılmış oldu. Bilim adamları ise elde edilen tozların güneş sisteminin oluşumunda bilinmeyenleri aydınlatmasını bekliyor.

   

  Kuyruklu yıldızdan elde edilen, en küçüğü insan saçı kadar olan toz parçalarından milyonlarcasının kapsülde bulunduğu tahmin ediliyor. Bilim adamları bu toz parçalarının, 4.5 milyar yıl önce gerçekleştiği tahmin edilen güneş sisteminin doğuşundan kalıntılar içerebileceğini düşünüyor. Bilim adamlarına göre bazı örnekler güneşten bile daha eski olabilir.

   

  Yere güvenli bir şekilde iniş yapan kapsülün bir sonraki durağı, bilim adamlarının kapsülü açacağı yer olan Houston’daki Johnson Uzay Merkezi. İlk incelemelerin ardından, parçalar, daha geniş araştırmalar için dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan laboratuvarlara gönderilecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı