Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yıldız Teknik ve Işık, işbirliğiyle eğitim verecek

  Hürriyet Haber
  25 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Aralık 2000 - 00:01

  Işık Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi sanatsal, kültürel ve bilimsel alanda işbirliği yaptı. İki üniversitenin öğretim üyeleri karşılıklı değişim yaparak ders verecek ve kitaplık, laboratuvar ile spor tesislerini ortak kullanacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayhan Alkış,‘‘Bu işbirliğimiz örnek olmalı’’ derken, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddık Yarman ise ‘‘Öğretim üyelerimize gözbebeğimiz gibi bakmalıyız. Devlet ve vakıf üniversiteleri içiçe olmalı’’ diye konuştu.

  Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılan törende konuşan Prof. Dr. Ayhan Alkış, ‘‘Türkiye'deki üniversiteler sıkı işbirliği içinde olmalı. Kaliteli öğretim üyesi yetişmesi günümüzde çok zor. Bu değerleri ortak paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddık Yarman ise, ‘‘Geleceğin profesyonelleri, uzmanları üniversitelerde yetişiyor, çapulcu, lümpenler değil. Bilim ve teknoloji Türkiye gündeminin son sıralarında dahi yer almıyor. En önemli sorunumuz eğitimdir. Eğitime yeterince eğilmezsek gündemdeki sorunlara böyle katlanırız’’ dedi.

  Son yıllarda eğitime yapılan yatırımın gittikçe azalmasını eleştiren Prof.Dr. Yarman, şöyle dedi: ‘‘Ayırım yapmaksızın devletin eğitim kurumlarına ayırdığı payı artırması gerekir. Türkiye'nin güçlü insanlara ihtiyacı var. Bu insanlar da bu kurumlardan yetişiyor. Devlet-vakıf üniversiteleri içiçe yaşamalı. Vakıf üniversitelerinin kadroları bir günde oluşmaz, zaman lazım. Bu sürede de devlet üniversiteleri destek vermeli.’’

  İki üniversite yapılan protokolle öğretim üyelerinin değişiminin yanısıra konferans, seminer, workshop gibi bilimsel aktiviteleri de birlikte gerçekleştirebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı