Yıldız: Sıcak kayaya rastladık, bekleriz

Hürriyet Haber
20.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye’de kaya gazı olduğuna yönelik ABD’nin yaptığı bir analiz olduğuna dikkat çekerek, “Biz de özellikle İç Anadolu’da, Trakya’nın bir kesiminde ve Diyarbakır bölgesinde çalışmalarımıza başladık.

Diyarbakır’da Sarıbuğday-1 kuyusunda 3 bin metreleri geçtik, 4 bin 600 metrelere ineceğiz” diye konuştu. Yıldız, şöyle devam etti:

RUHSAT VERİYORUZ

“Belli kayaları çatlatıyoruz. Bu yöntemle kayanın arasından gaz çıkıyor ve o gazı alıyorsunuz. Türkiye, bütün yerli ve yenilenebilir kaynaklarını bunlar için kullanıyor. Bunların da geliştirilmesi için uluslararası sermaye ve uluslararası yatırımcıları yerli sermayemizle beraber buluşturmak için de davet ediyoruz. Bir de sıcak kaya dediğimiz bir kaya var. Kuru kayadan sıcaklık farkıyla enerji elde etmeyle alakalı. Manisa ve Kütahya bölgemizde sıcak kayaya rastlandı. Özel sektöre de bu anlamda ruhsat veriyoruz. Bu konuda istekli olan yatırımcımız varsa müracaatlarını prosedürleri yerine getirerek yapabilirler.”Yıldız, yerli ve yenilenebilir kaynaklarla son 10 yılda yüzde 53’ler seviyesinde olan doğalgazın elektrik üretimindeki payını yüzde 43’lere indirdiklerini söyledi. Yıldız, enerjinin gerginliklerin aracı olarak kullanıldığına da değindi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı