Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yıldız Savaşları yeniden gündemde

  Hürriyet Haber
  16 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mart 1999 - 00:01

  Soğuk savaş döneminin son seneryolarından biri olarak akıllarda kalan ''Yıldız Savaşları'' projesi, yeniden gündeme geldi. ABD'de yayınlanan ‘‘Populer Science’’ dergisinde yer alan bir haberde, Başkan Reagan döneminde senaryoları yazılan, Bush döneminde rafa kaldırılan projenin tekrar gündeme geldiği ve ABD'nin, 5-10 yıl arasında dünyanın yörüngesine, lazer uydularını yerleştirebileceği açıklandı. Başkan Clinton'ın bu eski projeyle yeniden ilgilenmeye başladığı geçtiğimiz günlerde Amerikan basınında yer almıştı.

  Yıldız Savaşları projesi ile balistik uzun menzilli silahlara karşı savunma yapılırken, uzaydaki ticari uydular ile denizlerdeki ticari filoların da korunacağına işaret edilidi. Haberde, bu yıl konu ile ilgili yatırıma 168 milyon dolar ayrıldığı da kaydedildi. Dünya yörüngesine oturtulacak lazer silahlarının, saniyede hedef değiştirebildiği ve saniyede 40 balistik füzeyi yok edebildiği belirtiliyor. İk denemeleri yapacak olan laser uydusu, 1.5 milyar dolara mal olacak ve 2005 ile 2007 yılları arasında yörüngeye oturtulacak.

  Lazer uydu silahının terörist hareketleri de kontrol edebileceği belirtilmekte. Kuzey Kore'nin Hawai ve Alaska'yı vuracak güçte balistik füzeler üzerinde çalıştığına dikkat çektiler. Uzmanlar, bugün lazer uydularının olması durumunda, ABD'nin Irak ve uluslararası terörist Usame Bin Ladin gibi hedefleri, uzaydan kolayca vurabileceğine de işaret ediyorlar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı