Yıldız: ‘Petrol bulduk’ haberleri abartılı geliyor umutlanmayalım

Hürriyet Haber
30 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 22:05

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır’da petrol bulunmasına ilişkin haberleri değerlendirerek, “Ben bu tür haberleri abartılı buluyorum, vatandaşları fazla umutlandırmamak lazım” dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Brezilya ziyaretine eşlik eden Yıldız, soruları yanıtladı.

Çok büyük oran değil

Yıldız, Diyarbakır’da petrol bulunmasına ilişkin soruya, “Ben bu tür haberleri abartılı buluyorum, vatandaşları fazla umutlandırmamak lazım. Diyarbakır’da bulunan petrol günlük bin varil. Genel petrol üretimimiz ise günlük 45 bin varil. Toplamda günlük 600 bin varil petrole ihtiyacımız var. Bu açıdan Diyarbakır’da bulunan petrol çok büyük bir oranda değil. Bu haberlerle Türkiye petrol meselesini halletti gibi bir intiba oluşuyor, bu doğru değil” yanıtını verdi.

Karadeniz’deki arama

Taner Yıldız, Brezilya Petrol şirketi Petrobrass’ın Karadeniz’de petrol aradığını anımsatarak, toplamda 4-5 şirketle Batı ve Doğu Karadeniz’de petrol aramaya devam edileceğini bildirdi. Petrobrass ve Exonmobil ile anlaşmanın bulunduğunu, ABD şirketi Chevron’dan da teklif aldıklarını ve bunu da değerlendireceklerini belirten Bakan Yıldız, bu şirketin Zonguldak açıklarında iki kuyuda arama yapacağını söyledi. Yıldız, bu konunun 9 Haziran’a dek netleşeceğini ifade etti.

Masraf paylaşılacak

Yıldız, Karadeniz’de petrol çıkmasa da Türkiye’nin bir zararının olmayacağını vurgulayarak, petrol çıkması durumunda da masrafların paylaşılacağın ve kârın da yarı yarıya bölüşüleceğini bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı