Yıldız: MMEKA, 5 milyar doları ödeyemez, artık süre uzatmayın

Hürriyet Haber
12 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 00:38

Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın yüzde 80’inin özelleştirilmesi ihalesinin iptal edilmesini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “1.2 milyar doları ödeyemeyen bir yapı (MMEKA) 5 milyar dolarlık bir yapının altına nasıl girecek. Tavsiyem sürenin uzatılmaması şeklinde olacak” dedi.

BAŞKENT Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 80’inin özelleştirilmesi ihalesinin önceki gün iptal edilmesini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Yaklaşık 5-6 aydan beri bu paranın bu süre içerisinde ödeneceğini biliyordu bu grup (Mehmet Emin Karamehmet-Mehmet Kazancı ortaklığı-MMEKA). O yüzden kendilerine bu süreci sekteye uğrattıkları içinde sitemlerimi belirtiyorum. Şahsen bende Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı olarak 1.2 milyar doları ödeyemeyen bir yapının 5 milyar dolarlık bir yapının altına nasıl gireceği ile ilgili tereddüdümdür. Bununla alakalı benim Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na tavsiyem ve görüşüm sürenin uzatılmaması şeklinde olacaktır” dedi.
Hukuki süreyi bekleyeceğiz
Maden Mühendisleri Odası’nın düzenlediği Türkiye Uluslararası Madencilik Kongre’sinde elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle ilgili konuşan Yıldız, şu bilgileri verdi: “Eğer biz bundan bir sonuç alacağımıza inansak özel sektöre bu konu ile ilgili yardımcı olacağımızı belirtmiştik. O açıdan ben şu anda böyle bir kaynağı bu projede gerçekleştiremeyen bir yapının diğerinde de gerçekleştiremeyeceğine inanıyorum. Kendisine hukuken resmi olarak tanınmış süre içerisinde bekleyeceğiz. Ama o sürenin uzatılmasına Enerji Bakanlığı olarak karşı duruşumu belirtiyorum.”
Güven kaybı söz konusu
Bakan Yıldız, “Başkent Gaz ihalesini kazanan konsorsiyumun ihaleye alınmamaları gibi bir durum söz konusu olabilir mi” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: “Yok. Hukuki süreç içerisinde bu devam edecektir. Ama ciddi bir güven kaybı söz konusu. Bizim diğer firmalar açısından da değerlendirmelerimiz bu yönde olacaktır. Biz özelleşen liberalleşen serbestleşen bir yapı içerisinde, kamu ciddi bir şekilde üzerine düşeni yapacaktır. Aynı ciddiyetle özel sektöründe itina göstermesinin doğru olacağını düşünmekteyiz ve bununda çok lüks bir istek olmadığı kanaatindeyim. Biz çantacıların ve her türlü spekülatif para kazanmaya çalışanların, bu konudan ayrı olarak söylüy orum, gerek madencilikte gerekse diğer sektörlerde piyasadan ayıklanması kanaatindeyiz ki gerçek yatırımcılarla beraber yolumuza devam edelim. Ben bu konuda bu güvenin hızlıca telafi edilmesinin yine firmaya düşeceği kanaatindeyim.”

Japonlar nükleerde sadece süre istiyor

JAPON Başbakanı’nın nükleer santral konusundaki tereddütlerini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları anlattı: “Geçen hafta içerisinde Japonya hükümetinden bir temsilci geldi. Süre istediklerini resmi olarak bize ilettiler. Bu sürenin ne olacağını sorduğumuzda net bir tarih veremediler. Müzakereler mart sonunda sonuçlanacaktı. Kendilerinden net cevap gelene kadar müzakereye son cevabı koymadık.”

Petrol’deki düşüş piyasaya yansıyacak

TANER Yıldız, akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen 7-10 kuruşluk indirimin devam edip etmeyeceğini şöyle değerlendirdi: “Biliyorsunuz 7 ila 10 kuruşluk indirim piyasaya yansıdı. Bundan sonraki gelişmelerin ben tekrar düşme eğilimine, özellikle bölgedeki siyasi istikrarın sağlanması ile beraber düşme eğiliminde olacağı kanaatindeyim ve ham petrolün düştüğü kadar da piyasaya bu düşüşü yansıyacağına inanıyorum.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı