« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Yıldız isimler bu turnuvada oynadı"

Bu sene 28 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası öncesinde Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, organizasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Akkaş, yaptığı açıklamada, Türk Telekom turnuvasının 4 yıl aradan sonra yine Sakarya’da düzenleneceğini hatırlatırken, “Organizasyonun Sakarya’da yapılıyor olmasıyla ilgili gerek Sakarya’daki Sayın Valimiz gerekse Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz organizasyonu çok sahiplendiler. O yüzden biz de Sakarya’da yapılmasında herhangi bir sakınca görmedik. Sakarya’nın bulunduğu konum ve seyirci olarak çok büyük bir avantajı var. Bu alt yapı organizasyonuna başladığı günden bu yana çok sahip çıktılar” dedi.

“Dünyanın Sayılı Turnuvalarından Birisi”

Türk Telekom turnuvasının Dünyanın sayı turnuvalarından birisi olduğunu kaydeden Barbaros Akkaş, diğer ülkelerin turnuvada yer alabilmek için aylar öncesinden başvurularda bulunduklarını söyledi. Akkaş, “12 ülke katılıyor. 12 ülke içerisinde Avrupa Şampiyonası’nda final oynamaya aday ülkeler var. Bir iki tane zayıf takım var. Onun dışındaki ülkeler Avrupa Şampiyonası’nda final oynama kapasitesi olan ülkeler. Her yıl ülkemizin ve basketbol federasyonunun sağlamış olduğu imkan ve olanaklarla yapmış olduğumuz bu organizasyon kalitesiyle yabancı ülkeler tarafından inanılmaz talep görüyor. Her sene eylül ve ekim ayında organizasyonun tarihini sorup, açıklanmadan geliyoruz dedikleri talep ettikleri bir organizasyon haline geldi. Dünyada bu şekilde iki tane büyük organizasyon var. Bunlardan bir tanesi Almanya’da gençler kategorisinde yapılan Albert Schweitzer bir de Yıldızlar kategorisinde bizim yaptığımız Türk Telekom organizasyonudur. Gerçekten çok büyük bir organizasyon olacak. Her yıl olduğu gibi Sakaryalı basketbolseverlerin bu turnuvayı sahipleneceğine ve takip edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Yıldız İsimler Bu Turnuvada Oynadı”

Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, geçmiş senelerde düzenlenen turnuvada günümüzün yıldız isimlerinin de mücadele ettiğini kaydetti. Akkaş, şöyle devam etti; “Organizasyonun en önemli süreçlerinden birisi de burada 3-4 yıl sonra A Milli Takım kadrosunda yer alacak veya alabilecek oyuncuların bu turnuvalarda yer almasıdır. Daha önceki yıllara baktığımızda 86-87 jenerasyonunda Semih, Cenk, Ömer Aşık, Oğuz Savaş, Ersan gibi bütün oyuncularımız Yıldızlar kategorisindeyken bu turnuvayı oynadılar. Gelen takımlarla ilgili bugüne kadar Almanya’dan Dirk Nowitzki, Fransa’dan Tony Parker, Sırbistan’dan Peja Stajakovic gibi oyuncularda bu turnuvada bundan 15 yıl önce yer almışlardı. Son dönemde çıkan ve NBA 3. sıradan draft olan Enes Kanter de bu turnuvada oynadı.”

“FIBA bu organizasyonu önemsiyor”

Akkaş, takımların en iyi kadroları ile gelip mücadele ettiklerini de belirtirken FIBA’nın da bu organizasyonu önemsediğini vurguladı. Akkaş, “Takımlar en ciddi kadroları ile buraya gelip iyi bir hazırlık süreci geçiriyorlar. Sakarya’da bu organizasyona katkı veren destekleyen yerel sponsorlar da var. Hepsine teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyon artık FIBA’nın da önem verdiği bir organizasyon oldu. FIBA hakem kliniğini 2 yılda bir bu turnuvanın olduğu ilde düzenleyip hakemlerine buralarda maç yönettirip kanaat kullanıyor. FIBA’nın bu organizasyonu önemsemesi bizim için de oldukça önemli” diye konuştu.

Barbaros Akkaş, kendilerinde destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunarken, “Başta Sakarya Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, Otokar, Arifiye Belediyesi, Sakarya Belediyesi ve Sırma Su’ya katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu organizasyonu Sakarya halkı adına alıp oynatmak herkesi bir araya getirmek çok önemli bir gösterge” dedi.

Alt yapı antrenörleri ve kulüplere çağrıda bulunan Barbaros Akkaş, “28 Ocak-5 şubat tarihlerinde Sakarya’daki basketbolseverleri her zaman olduğu gibi maçlara bekliyoruz. Aynı zamanda Türk basketbolunun yıllardır lokomotifi olmuş alt yapıda oyuncu hazırlayan kulüplerin antrenör ve yöneticilerini bu maçları izlemeye bekliyoruz. Rakip takımların ülkelerin nasıl yatırım yaptığını görmeleri açısından son derece önemli olan bu organizasyona onları da bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Akkaş, turnuvanın her geçen gün daha da büyüdüğünü ve büyümeye devam edeceğini ifade ederken, sözlerine şöyle devam etti; “Turnuvaya 4 takımla başladık şimdi 12 takıma kadar yükseldik. Geçtiğimiz sene Karadağ, Portko Riko ve Çin gibi ülkeler vardı. İlerleyen yıllarda katılan takım sayısının 16’ya çıkıp Avrupa Şampiyonası’ndan çok özel bir Dünya Şampiyonası’na olacağına inanıyoruz. Ayrıca 1996 jenerasyonu bizim için önemli bir jenerasyon. Diğer jenerasyonları görme açısından farklı olarak kendi evimizde 1 yıl daha bu jenerasyonu göreceğiz. Yıldız Milli Takımımızın mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası için en önemli hazırlık süreci olduğu inancındayım.”

Barbaros Akkaş, son olarak ise basketbolseverlerin organizasyonu tbf.org.tr/ttt web sitesinden canlı olarak takip edebileceklerini, istatistik yayınlarına ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz