Yıldız: Gün ışığına göre mesai psikolojiye de iyi gelir

Hürriyet Haber
15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gün ışığına göre mesai uygulaması tartışmasını başlatırken, bunun hem enerji hem de insan psikolojisi açısından doğru bir uygulama olacağına dikkat çekti. 2. Uluslararası Türkiye Enerji Zirvesi’nden önce soruları yanıtlayan Yıldız, gün ışığına göre mesai konusunun henüz tartışmaya açık bir fikir olduğunu söylemekle birlikte şöyle konuştu:

“Sanayici, esnaf, tüccar şu anda bunu zaten uyguluyor. Bazı batılı ülkelerde kendine has gün ışığı doğrultusunda mesaiye başlanıyor. Türkiye’nin meridyeni, paraleli var. Sonuçta, hayatımızda zaten pratikte yaşadığımızın resmiyetle sistematize edilip edilmeyeceği ile alakalı bir konudur bu.”

İnsanlar rahatlıkla uygular

Bu konuda alınmış bir karar olmadığını vurgulayan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Toplumda tartışmaya açılacaktır. Sonuçta ne kadar rağbet göreceği ortaya çıkacaktır. Ama ben enerji sektörü açısından ve bir kısım bilimsel çalışmalarla gün ışığının insan üzerinde oluşturduğu psikoloji açısından bakıyorum. Eğer sabah 5.5’da, 6’da gün ışıyorsa ve bir saat sonra mesaiye başlanabiliyorsa ben sektör olarak, enerji verimliliği açısından daha fazla faydalanacağım demektir. Bunun uygulanıp, uygulanamayacağını hep beraber görürüz, ama enerji sektörü açısından kesinlikle bu bir artıdır, bir değerdir. Binalar, fabrikalar, iş yerleri, kamu özel sektörün her birisi gün ışığına göre aydınlatmasını düzenlemektedir. Zaten binayı yapımında, inşaatçılıkta bu var. İnsanların da buna rahatlıkla uyabileceğini düşünüyorum, bunları kamuoyu ile paylaşmak adına söyledim.”

Gün ışımasından 1 saat sonra mesai

Hangi saatlerin önerildiğine ilişkin soru üzerine de Yıldız, gün ışımasından 1 saat sonra başlayan mesainin enerji verimliliği açısından doğru olacağını düşündüğünü söyledi. Yıldız, Türkiye’nin kendi sınırları içinde dahi 1 saat 10 dakikalık zaman farkı olan yerlerin bulunduğuna işaret etti. Yıldız, “Bugün özel sektörün önemli ölçüde uyguladığı zaman dilimidir bu. Özel sektörle beraber kamunun bu manada yapılanması olabilir mi olamaz mı? Tartışmaya açtığımız konu yalnızca enerji sektörü açısından değerlendirdiğimiz enerji verimliliği ile alakalı hususlardır” dedi.

Oturmayalım, cumartesi mesaisine katılım olsun

TANER Yıldız, cumartesi günü mesainin de “Türkiye’de daha çok çalışmaya ihtiyacımız var” başlığı altında ele alınan bir konu olduğunu aktarırken, şöyle konuştu: “Türkiye’nin, bütün sektörleriyle beraber son 9 yılda çok ciddi bir atılım yaptığını, GSYH’nı 3 katına katladığını vurgularken, şunları söyledi: “Bunlar çalışarak oluyor. Bunlar oturarak olmuyor. Biz zaten fiili olarak cumartesi, pazarda çalışıyoruz ama buna ne kadar çok katılım olursa, o kadar daha fazla iyi olacaktır. Bugün seçimlerde sandıkların Ağrı’da Kars’ta İstanbul’a göre, Balıkesir’e göre bir saat daha önce sandıkların açılıp oylamanın daha erken bitirilmesindeki temel mantık, hayatın her döneminde yararlanılabilecek bir mantıktır, ben böyle düşünüyorum. Bunun özellikle sektörümüz açısından verimlilik açısından çok ciddi getirileri var. Tartışmaya açıyoruz, kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

TİSK: Kamu, cumartesi açık olsa ekonomiye daha faydalı olur

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, vergi daireleri gibi kurumların tam gün çalışmasının ekonomiye fayda sağlayacağını söyledi. Reuters’a açıklamalarda bulunan Kutadgobilik, vergi dairelerinin özel durumlarda Cumartesi günleri açık olduğunu, bu kurumların akşama kadar açık kalmasının daha iyi olacağını belirterek, esnaf, sanayici ve özel sektör çalışanının bu durumda vergisini daha rahatlıkla yatırabileceğini, bunun sonucunda vergi tahsilatının da artacağını belirtti. Kutadgobilik, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın,  enerji tasarrufu ve daha çok verimlilik sağlanması açısından bunu istediğini kaydetti. Kutadgobilik, özel sektörün, özellikle sanayiinin, zaten vardiya usulüyle 24 saati kapsayacak şekilde çalıştığının altını çizdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı