Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yıldız farkı

<B>YILDIZ </B>oyuncu dediğin, işler kötü gittiği anda sorumluluğu üstlenip, sazı eline alarak takımını selamete çıkartan oyuncudur. Tıpkı dün bizi tek başına yenen <B>Nowitzki </B>gibi.

İlk yarıda Kaya tarafından çok iyi kilitlenen Almanlar’ın NBA yıldızı, Tanjeviç’in çok fazla oyuncu değiştirme alışkanlığından yararlanıp ikinci yarıda sazı eline aldı ve bizim uyuyan yıldızlarımızı denize döktü. Nowitzki bir NBA yıldızının neler yapması gerektiğini herkese gösterirken bizim aynı ligden gelen oyuncularımız hayalet gibiydiler. Turnuvanın başından beri güçsüzlüğü her halinden belli olan Mehmet Okur’dan bu kadar ısrar edilmesini anlamak mümkün değil. Hidayet, bölüm bölüm oynuyor ama işi tek başına kurtarmaya kalkışınca da takıma fayda yerine zarar veriyor.

Yeni jenerasyon şart

Bizim için mutlaka kazanılması gereken maça gerçekten iyi başladık. Nowitzki’yi kilitleyip, iyi de savunma yaptık. Ama hücumda hareketsiz kalıp tempoyu bir türlü istediğimiz gibi ayarlayamayınca, koparmamız gereken maçı bir türlü kontrolümüze alamadık. Buna rağmen topu çember altına indirip buradan bulduğumuz sayılarla ilk yarıyı önde kapadık. İkinci yarıda, 26. dakikada 7 sayı önde iken Tanjeviç’in anlamsız 3 oyuncu değişkliği bizi yine skorsuzluğa itti.

Bu dönemlerde topu çember altına indirmek yerine zorlama atışları tercih etmekle en büyük yanlışımızdı. Ayrıca Kaya’nın kelepçesinden kurtulmasına izin verdiğimiz Nowitzki de coşunca, elimizdeki maçı Almanlar’a verdik. Zaten sevgisiz, inançsız ve dirençsiz bir takımın oyunun son bölümünde güçlü kalması da mümkün değildi. Gittikçe azalan fizik gücümüz faul atışlarına bile yansıyınca, büyük umutlarla geldiğimiz turnuva bizim için burada noktalandı. Bu hezimetin en büyük sorumluları birbirini sevmeyen, birbirine güvenmeyen ve formaları için savaşmayan oyuncular ile çok fazla oyuncu değişikliği yaparak onların dengelerini alt üst eden teknik yönetimdir.

Şimdi artık şapkaları öne koymanın ve sahada gezinen hayalet yıldızlar yerine başarıya aç, forması için savaşan genç bir jenerasyonla 2010 yoluna çıkılmalı. NBA yıldızıyım diyerek Nowitzki’den ders almayan hayaletlerle hiçbir yere varılmaz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI