Yıldız: Avrupa’ya gidecek gaz Türkiye’siz olmaz

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 23:16

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan ile bu hafta imzalanan anlaşma kapsamında Bakü-Tiflis-Ceyhan’ı (BTC) tadil ettiklerini belirterek, “Mevcut halde 1 milyar dolar zarara uğratacak anlaşma, şimdi 3.7 milyar dolar kazandıracak duruma geldi” dedi.

Azerbaycan ile, bölgede dengeleri değiştirecek bir anlaşma yaptıklarını vurgulayan Yıldız, “Avrupa’ya gaz gidecekse bunun Türkiye’siz olmayacağını gösterdik. Hatta bu gaz taşınmazsa ‘Biz inisiyatif alacağız’ dedik. Yeni boru hattı planlıyoruz. Güçlü bir alternatiftir ama Nabucco’ya karşı üretilmiş alternatif değildir” diye konuştu.

3.7 milyar dolarlık “telafi”

Yıldız, mevcut durumda her yıl zarar eden BIL’ın artık kara geçeceğini belirterek, “Böyle devam etse Botaş International (BIL), anlaşma sonuna kadar 1 milyar dolar zarar ederdi. Ancak şimdi 3.7 milyar dolar kar edecek. Bu anlaşma, Türkiye için 1999 yılında yapılmış hataların telafisi” dedi.

Türkiye’siz olmayacak

Artan gaz fiyatlarının sadece BIL’e yılda 30 milyon dolar zarar yazdığını belirten Yıldız, şunu söyledi: “Madem bu hat bizim değil işletmeciyiz, maliyetleri istedik. Normal piyasa fiyatlarının çok altında rakama anlaştık. Ayrıca konsorsiyum, BIL’in bugüne kadarki 100 milyon dolarlık zararını karşılayacak. Avrupa’ya gaz gidecekse bu Türkiye’siz olmayacak.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı