GeriSpor Yıldız adayı 10 Türk atlet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldız adayı 10 Türk atlet

Türk atletizminin birkaç yıldır yaptığı hamle, dünya çapında başarılar kazanan Süreyya Ayhan, Elvan Abeylegesse ve Eşref Apak gibi yıldız isimlerle sınırlı kalmadı. Genç kuşaktan özellikle 19-23 yaş grubundan birçok yetenekli genç, gelecek vaat eden derecelere imza atıyor, uluslararası yarışlarda başarılı sonuçlar alıyor.

Bu isimlerden beşi erkek, beşi kadın 10 atlet seçtik. Kariyerlerinin henüz başındaki bu gençler, şimdiden birçok Türkiye rekoru kırdı. Şimdi Ağustos ayında İzmir’deki Dünya Üniversite Oyunları’na ve Helsinki’deki Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyorlar. İşte Türk atletizminin umut veren gençleri.

HALİL AKTAŞ (22)

İdolü Faslı atlet Hişam El Geruj

Kütahya doğumlu. Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu son sınıf öğrencisi. İki sezondur ENKA Kulübü forması giyiyor. Sponsoru Vestel. Orta mesafe koşuyor ama uzmanlık alanı 3000 metre engelli. 1500 metre yarışlarına hızını artırmak için katılıyor. Geçen yıl 3000 metre engellide 14 yıllık Türkiye rekorunu kırdıktan sonra sakatlandı ve Olimpiyat’a katılamadı. Bu yıl Fas’ta kamp yaptı ve büyük idolü Hişam El Geruj’la tanışma fırsatı buldu. Haziran’da Atina’daki grand prix yarışında 3000 metre engelli Türkiye rekorunu 8 dakika 22 saniyeye indirdi. Formula 1 yarışlarını izlemeyi seviyor.

SERDAR TAMAÇ (19)

Futbolcuyken sakatlandı atlet oldu

Çanakkale doğumlu. Ağabeyi de atletizmle uğraşıyor. Kütahya’da Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda antrenörlük öğrenimi görüyor. 5-6 yıl Çanakkale Dardanelspor’un altyapısında futbol oynadı ama geçirdiği ağır bir sakatlık yüzünden ara verdi. 2003’te antrenörünün teşvikiyle atletizme başladı. ENKA adına koşuyor. Geçen sezon İtalya’daki Dünya Gençler Şampiyonası’nda elde ettiği 46,63 saniyeyle 400 metrede büyükler Türkiye rekorunu kırdı. Televizyonda basketbol ve futbol maçları izlemek, yüzmek ve pop müzik dinlemekten hoşlanıyor.

TUNCAY ÖRS (19)

Metallica ve rock dinliyor

İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu hazırlık öğrencisi. Ablası Türkan Örs de 400 metre koşucusu. Uzun yıllar birçok dalda yarıştı. Antrenör Metin Durmuşoğlu’yla çalışmaya başladıktan sonra 400 metre engelliye geçti. Çimentaş kulübündeyken, 2004’ün sonunda Fenerbahçe’yle anlaştı. Geçen sezon Balkan Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Bu yıl Nisan’da Konya’daki Türkiye Üniversiteler Şampiyonası’nda önce 51,65 saniye sonra da 51,49 saniyeyle hem gençler hem büyükler Türkiye rekorunu kırdı. Akdeniz Oyunları’nda yarı finalde 50,89 saniyeyle Türkiye rekorunu bir kez daha kırdı. Boş zamanlarında sinemaya gidip bilimkurgu filmleri izliyor. Başta Metallica olmak üzere rock müzik dinliyor.

ŞEVKET TAŞ (19)

Annesinin cirit rekoru hálá kırılamadı

Bulgaristan’da Haskova’da doğdu. 1989’da ailece Türkiye’ye göç ettiler. Babası Erdinç Taş eski bir güreşçi; annesi Aysel Taş’ın cirit atma Türkiye rekoru ise hálá kırılamadı. Geçen yıl Arkansas ve Toronto üniversitelerinin burs teklifini kabul etmedi. İzmir’de Ekonomi Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi. Beş yıl önce annesinin antrenörlüğünde cirit atmaya başladı. ENKA Kulübü için yarışıyor. İleride ciritlerini kendi tasarlamak istiyor. 9 Temmuz’da İstanbul’daki kulüpler liginde 70 metre 47 cm ile gençler Türkiye rekorunu bir kez daha kırdı. Bu derecesiyle Avrupalı gençler arasında ilk beşe yükseldi. Bilgisayar başında eşya çizimleri yapıyor ve pop ile rock müzik dinlemeyi seviyor.

ABDİL CEYLAN (22)

10 bin metrede 30 dakikanın altına indi

Eskişehir doğumlu. Dört kardeşin üçüncüsü. Liseyi Bursa’da yatılı okudu. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda son sınıfa geçti. Okulu bitirince beden eğitimi öğretmenliği yapacak. Atletizme 17 yaşında 800 ve 1500 metre koşarak başladı. Geçen yıl 5000 ve 10000 metreye geçti. Çimentaş kulübündeyken önce Mersin Atletizm Kulübü’ne, bu yıl da İstanbul Büyükşehir Belediye Atletizm Takımı’na girdi. Kış aylarında kros yarışlarına da katılıyor. Mayıs’ta Türkiye Üniversiteler Şampiyonası’nda 5000 metrede birinci geldi. 5 Haziran’da 10000 metreyi 29 dakika 57,15 saniyeyle koşarak son beş yılda 30 dakikanın altına inen ilk Türk atlet oldu. Roman okumayı, özellikle Ahmet Günbay Yıldız’ın eserlerini seviyor. Pop müzik dinliyor.

TÜRKAN BOZKURT (21)

Bu sezon iki Türkiye rekoru kırdı

Ağrı doğumlu. Niğde Üniversitesi Aksaray Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencisi. Atletizmle uğraşan ablasına özenerek koşmaya başladı. İki yıl önce 3000 metre engelliye yoğunlaşmaya karar verdi. Bu sezon Beşiktaş’a geçti ve takımının Türkiye Kros Şampiyonu olmasında önemli rol oynadı. Haziran’da Avrupa Kupası’nda 3000 metre engellide 9 dakika 56,73 saniyeyle kendi Türkiye rekorunu geliştirdi. Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası’nda ise rekoru 9.55,45’e çekti ve gümüş madalya kazandı. Bu sayede Helsinki’deki Dünya Şampiyonası’na da katılacak. Kişisel gelişim kitapları okumayı ve macera filmleri izlemeyi seviyor. Futbol maçlarını çok yakından takip ediyor. Beşiktaşlı.

BİNNAZ USLU (20)

800, 1500, 5000 hepsini koşuyor

Ankara doğumlu. Beş kardeşin dördüncüsü. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda son sınıfa geçti. Atletizme sekiz yıl önce lisede kros koşarak başladı. Sonra orta mesafeye geçti. Henüz 19 yaşında Atina’daki Olimpiyat Oyunları’nda yarıştı. Bu yıl yüksek rakım kampı için Meksika’nın Toluca kentinde bir ay kaldı. Avrupa Kupası’nda 800 metrede birinci, 1500 metrede ikinci oldu. Almanya’daki 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez 5000 metre koştu ve altın madalya kazandı. Grand prix yarışlarından davet aldı. Dünya Üniversite Oyunları’nda muhtemelen 800 metre koşacak. Pop müzik dinlemeyi, özellikle Sezen Aksu’yu çok seviyor.

FİLİZ KADOGAN (23)

Türkiye’nin en iyi güllecisi

İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu spor yöneticiliğinde 2. sınıf öğrencisi. Atletizme 16 yaşında başladı. Lise 2. sınıfta gülleyi en uzağa atınca zorla antrenmanlara başladı. İki yıl disk attıktan sonra gülle atmaya geçti. 2003’te 17,16 metrelik derecesiyle 23 yaş altı Türkiye rekorunu kırdı. Bu sezonki 17,09 metre ile de Türkiye’de yılın en iyi derecesini yaptı. Türkiye Şampiyonası’nda ve Avrupa Kupası’nda ilk sırayı aldı. Dünya Şampiyonası’nda 18 metreye yaklaşıp finale yükselmek istiyor. 2008 Olimpiyatları için hedefi 20 metre. Dinlenmek için televizyon izliyor.

ÖZGE GÜRLER (20)

Uzun atlamadan 400 metreye geçti

İzmir doğumlu. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda antrenörlük bölümünde hazırlık sınıfında okuyor. Atletizme ilk başladığında uzun atlıyor, sprint ve orta mesafe koşuyordu. Antrenörün tavsiyesiyle 400 metreye ve 400 metre engelliye geçti. Geçen sezon sonunda eski kulübü İzmir Büyükşehir Belediyespor’dan ayrılarak ENKA’yla anlaştı. İstanbul’da Avrupa Uluslar Kupası’nda 400 metre engellide 58,73 saniyeyle ikinci oldu. 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda final koştu. İzmir’deki Üniversite Oyunları’nda da yarışacak. Sinemaya gitmeyi ve yabancı müzik dinlemeyi seviyor.

PINAR SAKA (19)

Nebraska’ya okumaya gidiyor

İstanbul doğumlu. Babası eski Sarıyerli futbolcu Yılmaz Saka. İstanbul Üniversitesi felsefe bölümü birinci sınıf öğrencisi. Ama ABD’nin Nebraska Üniversitesi’nden burs aldı. Eylül’den itibaren hem uluslararası işletme okuyacak hem de koşacak. Sekiz yıl önce mahallede erkeklerle futbol oynarken dayısı elinden tutup ENKA kulübüne götürdü. 800 metreyle başladı. Sonra 400 metreye geçti. Dört yıldır 400 metre Türkiye rekorunu elinde tutan Öznur Dursun’la çalışıyor. Geçen yıl 53,83 saniyeyle Türkiye gençler rekoru kırdı. Arkadaşlarıyla İstanbul’da Nişantaşı, Ortaköy ve Bağdat Caddesi’nde dolaşmayı seviyor. Romantik komedilerden ve pop müzikten hoşlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle