Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yıldırma bombası

  Hürriyet Haber
  03 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Şubat 2000 - 00:01

  Isparta'da 29 Ocak'ta yapılan operasyonda 8 Hizbullahçı'nın tutuklanmasının ardından Emniyet Müdürü'ne bombalı suikast girişiminde bulunuldu. Müdür Metin Alp'in aracına bomba yerleştirmeye çalışan terörist, bekçinin müdahalesiyle kaçtı.

  ÇÖKME noktasına gelen kanlı dinci terör örgütü Hizbullah, intikam saldırıları başlattı. Isparta Emniyet Müdürü Metin Alp, özel otomobilinin altına, bomba yerleştirmeye çalışan bir kişinin son anda farkedilmesiyle ölümden döndü. Suikast girişiminde kullanılmak istenen bombanın Uğur Mumcu suikastında kullanılanla olan benzerlik dikkat çekti.

  Dün sabah saat 04.45 sıralarında, Emniyet Müdürlüğü binasının arkasındaki bahçede park halindeki otomobilin yanına gelen kimliği belirsiz bir kişi, bombayı araca monte etmeye çalıştı.

  Tam bu sırada, Emniyet Müdürlüğü'nde gece nöbetçisi olan bekçi Hasan Dilek, arka bahçeye doğru yürümeye başladı. Bekçinin geldiğini farkeden suikastçı, yakalanacağını anlayınca otomobilin yanından uzaklaşmaya çalıştı.

  Bahçedeki gölgeyi gören bekçi Dilek, önce ‘‘Dur’’ diye bağırdı. Kimliği belirsiz kişi kaçmaya devam edince de önce havaya bir el, sonra da suikastçının arkasından iki el ateş etti. Ancak, kimliği belirsiz kişi ‘‘Allahüekber’’ diye bağırarak bahçe duvarından atlayıp karanlıkta kayboldu.

  Emniyet Müdürlüğü binasının hemen arkasında oturan Metin Alp de silah seslerini duyup aşağıya indi. Bahçede yapılan aramada, Alp'in kendisinin kullandığı 32 FR 001 plakalı otomobilin sağ ön tekerinin yanında bir el bombası ile misina ele geçirildi. Bombanın göbeğinden bir telle bağlandığı, misinanın ise pime geçirildiği belirlendi.

  Isparta Valisi Halil İbrahim Daşöz, suikast girişiminin ancak uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini söyledi.

  VALİ: PROFESYONEL İŞİ

  Otomobilin ön sağ tekerinin altında, MKE yapımı, parça tesirli, tahrip gücü yüksek savunma tipi bir el bombasının farkedildiğini belirten Daşöz, şu bilgiyi verdi:

  ‘‘Bombanın misina ve tellerle tekere bağlandığını belirledik. Otomobil hareket ettiği anda patlayacak olan bomba, parça tesirli olduğundan, büyük hasara ve can kaybına yol açacaktı. Uzmanlar, otomobilin altında tellerin bağlanmasında kullanılan bir kargaburun ile bir torba ve bizim için önemli sayılabilecek deliller buldu.’’

  Isparta'da 29 Ocak'ta düzenlenen Hizbullah operasyonunda 4 öğrenci ile 4 inşaat işçisi yakalanmıştı. 31 Ocak'ta adliyeye sevkedilen Hizbullah üyeleri, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

  Bu olaydan 3 gün sonra Isparta Emniyet Müdürü Metin Alp'in otomobiline bomba yerleştirilmek istenmesi, şüphelerin Hizbullah üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu. Alp'in bugüne kadar hiçbir tehdit almadığı öğrenildi.

  Mumcu suikastı benzerliği

  8 yıldır Isparta Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten 52 yaşındaki Metin Alp'e yönelik suikast girişimi, 24 Ocak 1992'de yaşamını yitiren gazeteci-yazar Uğur Mumcu'ya düzenlenen bombalı suikasta benziyor.

  Mumcu, Ankara'daki evinin önündeki otomobiline konan patlayıcının, misina ile hareketli bölüme bağlanması sonucu infilak etmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

  Suikastçı, bekçi tarafından farkedilmeseydi, ortasından telle bağladığı el bombasını otomobilin sağ ön tekerine monte edecek, misinayı da pimine geçirip hareketli bölüme bağlayacaktı. Böylece otomobil hareket ettiği anda, bombanın pimi düşecek ve patlayacaktı.

  Bomba için Alp'in özel aracı seçilmiş

  Aynı yerde Emniyet Müdürlüğü makam otomobilinin de bulunmasına karşın, bombanın sadece Metin Alp'in kullandığı otomobile yerleştirilmeye çalışılmasının suikastın direkt olarak ona düzenlenmek istendiğini ortaya koydu. Evli ve 2 çocuk babası Metin Alp olaydan sonra yaptığı açıklamada, ‘‘Bu profesyonellik isteyen bir girişim. Henüz net birşey yok. Birçok ihtimal var. Bunlardan biri de Hizbullah’’ dedi.

  Alp, sürekli kendisinin kullandığı otomobili, Ege Üniversitesi Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Yüksek Okulu 1'inci sınıf öğrencisi olan 19 yaşındaki kızı Elçin Alp'in tatillerde geldikçe ara sıra kullandığını söyledi. Alp, ‘‘Eğer bomba yerleştirilmiş olsaydı, otomobili kullanan ilk kişi yarın tatile gelecek kızım Elçin olacaktı’’ dedi. Bu nedenle büyük bir şok yaşadığını ve sürekli kızının parçalanmış görüntüsünün gözlerinin önüne geldiğini vurgulayan Alp, ‘‘Allah korudu’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı