GeriFutbol Yıldırım'ın holigan planı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldırım'ın holigan planı

Yıldırım'ın holigan planı
refid:13609613 ilişkili resim dosyası

Aziz Yıldırım, taraftarların neden olduğu olaylardan dolayı kulüplerin ceza almadığı modelin Türkiye için uygun olduğuna karar verdi. Uygulamada olay çıkaranlar hem kulüp hem de devlet tarafından cezalandırılıyor.

F.BAHÇE Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım holiganlara savaş açtı. Başkan seçildiği günden itibaren statlarda yaşananlara karşı tavır alan ve adeta bunlarla mücadele konusunda ilk sırada bulunan Yıldırım, holiganları ortadan kaldırmak için İngiliz modelini incelemeye aldı. Ligin ilk yarısında Kadıköy’de oynanan G.Saray derbisinde yardımcı hakem Tarık Ongun’un başına atılan yabancı maddenin faturasının ağır oluşu (2 maç seyircisiz oynama) bardağı taşırdı.
Sorun yasanın uygulanamaması
Kulüp olay çıkaranları deşifre etmesine rağmen hem maddi hem de manevi kayba uğrayan sarı lacivertli kulübün başkanı, çözüm aramaya başladı. Sporda Şiddet Yasası’na göre olay çıkaranlara 2 miyon lira ceza kesildi. Ancak bundan sadece 100 bin liranın tahsil edilmesi kulüplerin tepkisine neden oldu. Ve Aziz Yıldırım bu çirkinliğe son vermek için de kolları sıvadı. İngiltere’deki sistem için bilgi alış verişinde bulundu.

İşte İngiltere’deki sistem

İngiltere taşkınlık yapanlara kulüp 2 ile 5 yıl stada gitmeme cezası veriyor. Kulüp, kendi verdiği cezanın yanı sıra holigan yada holiganları devlete teslim ediyor. Devlette, 6 ay boyunca holiganları maçların oynandığı saatta karakolda misafir ediyor. Gelmeyenlere ev hapsi (6 ay) ve hapis cezası alırken, taraftarın yapmış olduğu olaylarda ise kulüp sorumlu tutulmuyor ve ceza almıyor.

YENİ YASA

İl Spor Güvenlik Kurulu kaldırılıyor. Yerine Spor Mahkemeleri kuruluyor. Bu Spor Mahkemeleri 24 saatte karar verecek.
Holiganlar 6 ay stada alınmayacak. Aynı suçu tekrarlarsa cezası ömür boyuna çıkacak.
Holiganlara yurt dışı yasağı konulacak.
Şiddet olaylarına karıştıkları için ceza alan kişiler maçların oynandığı zaman zarfında karakola davet edilecek ve imza vermeleri istenecek.
Özel Spor Polisi kurulacak.
Ceza alan holiganlar statlarda, fotoğraflarıyla teşhir edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle