BURSA HABERLERİ

YILDIRIM HABERLERİ

Yıldırım'da kentsel dönüşüm için yüzde 80 destek şart

DHA
03.10.2017 - 13:40Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)-  KENTSEL dönüşümün sadece Yıldırım İlçesi için değil, Bursa ve Türkiye için bir tercihten ziyade zorunluluk olduğunun altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, dönüşümün başarıya ulaşmasının ise ancak bölgesel ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasına bağlı olduğunu söyledi. 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Edebali, deprem kuşağında yer alan Türkiye’deki yapı stoğunun büyük bir bölümünün bu gerçeğin göz ardı edilerek inşa edildiğini söyledi. Özellikle Bursa gibi hızla büyüyen şehirlerde aşırı göçün sonucu olarak ortaya çıkan plansız yapılaşmanın ürünü güvensiz konutların insanlar için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Başkan Edebali, “Bu durum aynı zamanda şehirlerimizin de kimyasını bozdu. Altyapılarımız, sosyal donatı alanlarımız, yeşil alanlarımız, yollarımız yetersiz kaldı. Diğer bir ifade ile şehirlerimizin büyük bölümleri çöküntü bölgelerine dönüştü. Bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda şehirlerimize kimliklerini yeniden kazandırmak, insanlarımıza hak ettikleri yaşam koşullarını sağlamak için kentsel dönüşüm bir tercihten ziyade bir sorunluluk haline geldi” dedi.

SORU İŞARETİ KALMIYOR

Kentsel dönüşümün bir zorunluluk olmasına rağmen zorlama ile değil gönüllük esasına göre geçirilmesinin hedeflenen başarı düzeyini artıracağına işaret eden Başkan Edebali, “Öncelikle insanlarımıza kentsel dönüşümün neden bir zorunluluk olduğunu anlatmak zorundayız. Kentsel dönüşümün hayatlarını nasıl etkileyeceğini, neler kazandıracağını en ince detayına kadar insanlarımıza izah etmeliyiz. Bu gerçekten yola çıkarak Türkiye’ye örnek teşkil eden Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni Yıldırım’a kazandırdık. İlçemizin üçte birini kapsayan dönüşüm hamlemizi tek merkezden yönetiyoruz. Vatandaşlarımız kentsel dönüşüm ile ilgili akıllarındaki tüm soruların cevaplarını burada bulabiliyorlar” diye konuştu.

PARSEL BAZLI DEĞİL BÖLGESEL BAZLI DÖNÜŞÜM

Bina veya parsel bazlı bir dönüşüm anlayışını çok sağlıklı bulmadıklarının da altını çizen Başkan Edebali, bunun yerine sosyal donatı alanlarını, yeni yolları yeşil alanları da içine alan bölgesel dönüşümü esas aldıklarını ifade etti. Başkan Edebali, “Binaları değil, koca bir şehri dönüştürüyoruz. Bunun için günü kurtaracak çalışmalar yerine şehrin 50 yıl sonrasının beklentilerine cevap verecek projeler hazırlıyoruz. Yine projelerimizdeki en önemli kıstaslarımızdan biri vatandaşlarımızın yüzde 80’nin desteği. Yüzde 80 destek verilmeyen projeleri rafa kaldırıyoruz. Yüzde 80 destek sağladığımız projeleri hayata geçirirken diğer taraftan da geride kalan hemşerilerimizi bu projeye dahil etmenin yollarını aramaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarımız neticesinde desteğin yüzde 90 seviyesine ulaşacağına inanıyoruz. Bu kadar yüksek destek oranına ulaşan bir projenin başarısız olması da zaten düşünülemez” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yıldırım haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yıldırım haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yıldırım'da kentsel dönüşüm için yüzde 80 destek şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  05 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:49
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  BURSA NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Derman Eczanesi

   Yıldırım
  • Öznur Eczanesi

   Yıldırım
  • Gökçe Güllük Eczanesi

   Yıldırım
  Sayfa Başı