Ege Haberleri

  Yıldırım yanıtlar

  İZMİR, (DHA)
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Kocaoğlu, Ege TV’de, kent ve siyasetle ilgili soruları yanıtladı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege TV’de, gazeteci Mehmet Karabel’in sunduğu programda kent ve siyasetle ilgili soruları yanıtladı. Kocaoğlu, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın kendisi hakkında söylediği, “İyi arkadaş ama metroyu bitiremedi” sözlerine, “Alınmıyor ve gocunmuyorum. Metro bitmedi, uzadı. Bakan Yıldırım da, ‘İyi arkadaş, ama bitiremedi’ dedi. Doğru bir tespit yapıyor. Yerden göğe kadar haklı. Ama Ankara gibi ‘Havlu attı’ demedi. Metronun geciktiği doğru. Ben hayatımda yarım iş bırakmadım. Ankara ve İstanbul’un metrosu Bakanlık’a devredildiği zaman ben de diğer ihtiyaçlarımı, projelerimi, elimde ne varsa arz ettim. Burada bir fark var. Biri havlu atıyor, diğeri gece gündüz çalışarak bitireceğini belirterek kararlılığını gösteriyor. Biri üzerinden atarak metronun belediyenin değil, hükümetin işi olduğunu söylüyor. Bunlardan biri 17, biri de 8 senedir belediye başkanı. Arada 10 yıl fark var” karşılığını verdi. Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatının en kısa sürede biteceğini bildirdi. Kocaoğlu, yerel seçimlere kadar yetişip yetişmeyeceği sorusuna ise altı ay öne çekilse de yetişeceğini kaydetti.


  Halen yüzde 90 adayım
  Başkan Kocaoğlu, yerel seçimlerde “Kesin adayım” sözünü kullanmadığını, Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyon sonrası bürokratlarına mesaj vermek için yaptığı konuşmada hemşehrilerine ve belediyenin işlerinin yürümesi için moral vermek üzere yüzde 90 aday olduğunu söylediğini açıkladı. Kocaoğlu, operasyonun kendisini korkutmadığını, sindirmediğini, tam aksine aday olmama düşüncesinden yüzde 90 aday olma düşüncesine getirdiğini belirtti. Başkan Kocaoğlu, halen aynı noktada olduğunu, yüzde 10’luk marjın yaşamdaki olağanüstü haller için verilmiş oran olduğunu ifade etti. Kocaoğlu, “Aday gösterilmezsem de kimseye darılmam. Bir nefer gibi çalışırım. Bana bu parti 10 senedir İzmir gibi bir kentte büyükşehir belediye başkanlığı kapısını açmış. İnsan böyle bir partinin kölesi olmaz mı?” diye konuştu.


  Kararıma saygı duyulmalı
  Başkan Kocaoğlu, görevden aldığı eski Genel Sekreter Ersu Hızır’ın mahkeme kararıyla geri dönüşü konusunda da görüşlerini açıkladı. Henüz kesin kararın çıkmadığını, yürütmeyi durdurma kararı alındığını hatırlatan Kocaoğlu, itirazda bulunacaklarını vurguladı. Başkan’ın yakın çalışma arkadaşlarıyla yolunu ayırdığında uyulması gereken yazılı olmayan kurallar olduğunu dile getiren Kocaoğlu, “Çünkü belediye başkanının bu tercihte bir gerekçesi vardır. Bu gerekçe her ne olursa olsun buna bürokrat arkadaşın saygı duyması gerekir. Belediye tarihinde hep böyle olmuştur. Böyle olmak zorunluluğu vardır. Bu bir kuraldır. Yazılı olması da gerekmemektedir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı