« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldırım: "Uzlaşma ile bir yere gidilmediğini bu kararla anladık"

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yıldırım: "Uzlaşma ile bir yere gidilmediğini bu kararla anladık"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun Galatasaray maçında çıkan olaylar nedeniyle sarı-lacivertli kulübe 1 maç seyircisiz oynama cezası vermesine tepki gösterdi.

Yıldırım, Haldun Alagaş Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Fenerbahçe’nin rakip sahada oynadığı maç nedeniyle rakibiyle eşit ceza almasının doğru olmadığını ifade ederek, "Ali Sami Yen Stadı’nda olay çıkartacaksınız, bir maç ceza alacaksınız, diğer taraftan konuk ekip bin 500 kişiyle stada gelecek, yine bir maç ceza alacak. Bu çok yanlış bir uygulama. Taraftarı ve bizi üzdü, üzmeye de devam ediyor" diye konuştu.

Maç sırasında yakılan meşaleler konusunda emniyet müdürlüğünün araştırma yaptığını ve Galatasaray yöneticilerinin ifadelerine de başvurduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"Bu olayın failleri bellidir. Böyleyken, federasyon gözlemcisinin (Fenerbahçeli taraftarlar maçı üç dakika durdurdu) diye rapor tutması nedeniyle bize ceza verildi. Bir gözlemcinin yazdığı raporla böyle ceza verilmez. Hakem raporunda zaten maçın 8 dakika durduğu ve bunun nedeninin de Galatasaray tribünlerinden atılan meşaleler olduğu yazıyor. Gözlemcinin oturduğu tribünden bizim taraftarlar da yeterince görülmüyor. Buna rağmen böyle ceza verilmesi, ne yazık ki bizi zarara uğratıyor."

"HEP UZLAŞMACIYDIK"

Yıldırım, Fenerbahçe Kulubü’nün bugüne kadar hep uzlaşmacı bir tavır takındığını vurgulayarak, "Ancak, uzlaşma ile bir yere gidilmediğini bu kararla anladık" dedi.

Fenerbahçe Kulübü’nün stadyumdaki tel örgüleri kaldırmak için girişimde bulunduğunu ve her zaman sahalarda meydana gelen olayları önlemek için üstüne düşen görevleri yaptığını kaydeden Başkan Yıldırım, "Biz mücadelemizi dürüstçe veriyoruz. En baştan dürüstçe federasyona karşıyız, dedik ama seçilmelerini de saygıyla karşıladık. Onlara karşıydık diye de şimdi diyet ödememeliyiz. Böyle bir ceza 25 milyon taraftarı olan bir kulübe verilmemeli. Federasyon kulüpler için varolduğunu bilmeli" şeklinde konuştu.

"ZARARIMIZ 150 MİLYAR LİRAYI GEÇER"

Aziz Yıldırım, kulüplerinin gelirlerinin, tribün geliri ve televizyon yayınlarından olduğunu, seyircisiz oynatma kararının da dolayısıyla kulüplere büyük bir külfet getireceğini ifade etti.

Ceza alan Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin aynı konumda olduklarını, iki kulüp için de konuştuğunu belirten Yıldırım, "Bu karar, iki kulübümüze de 150-200 milyar liralık bir cezadır. Büyük kulüpler böyle cezaları kaldıramazlar. Biz ceza verilmesin demiyoruz ancak cezaların hakkaniyetle verilmesini istiyoruz" dedi.

"KARAR TAHKİMDEN DÖNER"

Yıldırım, PFDK’nın aldığı kararın yarın Tahkim Kurulu’nda görüşüleceğini ve böylesine kararlardaki son mercii olan bu kurulun adaletli bir karar alacağına inandığını kaydetti.

Tahkim Kurulu’na gerekli belgeleri yarın bizzat kendisinin vereceğini vurgulayan Yıldırım, "Sanırım Tahkim Kurulu, yarın maçın kasetlerini de izleyecek ve Ali Sami Yen Stadı’nda neler olduğunu görecek. Bizim taraftarın sahaya meşaleleri atmadığını, sahadaki tüm meşalelerin Galatasaray tribünlerinden geldiğini saptayacaklardır. Tahkim Kurulu’ndan ne karar çıkarsa çıksın, saygılıyım ve öyle sanıyorum ki, onlar sağduyulu bir karar vereceklerdir" diye konuştu.

Yıldırım, bu cezanın tahkimden de aynı şekilde çıkması halinde, Türkiye Ligi’nde sezon bitmeden bu tür olaylar nedeniyle daha 10-15 maçın da seyircisiz oynanabileceğini öne sürdürdü.

"FEDERASYON BAŞKANI EL KOYMALI"

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un bu kararı bizzat gözden geçirmesi gerektiğini ve konuya el koymasını istediklerini vurgulayan Yıldırım, federasyonun kulüplerin iyi bir şekilde işleyebilmeleri için varolduğunu hiçbir zaman unutmaması gerektiğini savundu.

Yıldırım, demokrasinin beşiği sayılan ABD’de bile, Ermeni yasa tasarısının görüşülmesi sırasında cumhurbaşkanının olaya el koyduğunu hatırlatarak, Haluk Ulusoy’un (Kurullara ben karışamam) sözünün her zaman için gerçeği göstermediğini ifade etti.

Son olarak, sporcuların televizyon görüntüleri sonucu cezalandırılmalarına da karşı olduğunu söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye’de sadece 4 büyük kulübün maçları televizyondan canlı ve geniş bir şekilde yayınlanıyor. Dolayısıyla hakemin görmediği bir pozisyonda yapılan hareketten bizler ceza alırken, maçı hiç yayınlanmayan kulüplerin futbolcuları ne hareket yaparlarsa yapsınlar, ceza görmüyorlar. Bu çifte standartın ortadan kalkması gerekiyor. "


Bunları da Beğenebilirsiniz