Yıldırım: Twitter’a zaman ayırsam vatandaşlar mağdur olur

Turan YILMAZ/ANKARA
30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Twitter, danışmanlara bırakılmayacak kadar önemli bir konu. Ama ben 3-4 saat zaman ayırmaya kalksam, memleketin yolu, işi kalır. Vatandaş mağdur olur” dedi.

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, dün Meclis’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve kabine üyelerinin bir araya geldiği kahvaltının ardından bir grup gazeteciyle sohbet etti. Gazetecilerin, “Her yerde varsınız ama Twitter’da yoksunuz” sözleri üzerine Yıldırım, “Twitter önemli bir konu. Öyle danışmanlarla yürütülecek bir iş değil. Başına oturup bizzat ilgileneceksiniz. Ama ben buraya 3-4 saat ayırırsam memleketin yolu kalır, işi kalır, vatandaş mağdur olur. Onun için varsın o eksik kalsın. Önemli olan Twitter ile uğraşacakların yollarını açalım. Twitter yolu da iletişim altyapısını yaparsan açılır. Yoksa nerede gezinecekler?” yanıtını verdi.
Etkin bir lobi oluşuyor
Yıldırım, TTnet’le ilgili sıkıntılar yaşandığını ve sorun yaşayanların Twitter’da örgütlendiklerinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: “Twitter’ın böyle bir faydası var. Yüz binlerce insan orada organize olup bir baskı oluşturabiliyor. Sorumlu olan kuruluşlara aksaklığın giderilmesi için daha etkin bir lobi oluşturuyor. Türkiye de bu konuda dünya liderliğine gidiyor. Facebook’ta birinciyiz. Twitter’da 8 milyonu aştık. Bu konu şimdi bana intikal etmiş oldu. Gereğini yaparız.”
İletişimde 25 bölge
Depremin ardından hemen yolları açtıklarını, 1.5-2 saat içinde, bölgeye 55 iş makinesi gönderildiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Daha önce Türkiye’yi 25 bölgeye ayırıp, yedek haberleşme sistemini kurmuştuk. Bunlardan bir tanesinin merkezi Van’dı. Hemen sistem devreye girdi. Medya da yayınlarını iletişim altyapısı düzgün olduğu için hiç sıkıntı çekmeden yapabildi. İletişim ve ulaşımda hiçbir sıkıntı olmadı. Hava koridoru çok muntazam çalıştı. PTT ücretsiz taşıdı. THY seferber oldu. Hava köprüsü kanalıyla 24 saatte 8 bin 500 çadır taşındı. Topyekun herkes çalıştı. Biz kendi payımıza düşeni anlatıyoruz.”
İlk anda panik normal
Van depreminin ne 17 Ağustos depremi ne de Erzincan depremi gibi olmadığını kaydeden Yıldırım, “Onların büyüklüğü daha fazla ama orada yaşanan sıkıntı ve yetersizlik burada asla olmadı. İlk saatlerde aksaklık yaşanması normaldir. Deprem şokuyla organizasyon yapmakta zorlanırsınız. Oradaki panik hali sizin işinizi zorlaştırır” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı