Gündem Haberleri

  Yıldırım, Türkiye'nin gururu

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Rouen kentinde düzenlenen ve 18 Temmuz akşamına kadar sürecek olan ‘Yüzyılın Filosu’’ festivaline Türk Deniz Kuvvetlerinden ‘‘Yıldırım’’ fırkateyni katıldı. 14 ülkeden savaş gemileri ile 30 yelkenlinin katıldığı gösterilerde on binden fazla denizci görev aldı. Deniz Kurmay Yarbay Fikret Güneş komutasındaki savaş gemimize gelen günde 5000 den fazla ziyaretçiye Türkiye broşürü dağıtılıyor.

  Fransa'nın Rouen kentinde düzenlenen ve 18 Temmuz akşamına kadar sürecek olan ‘‘L'Armada du Siecle-Yüzyılın filosu’’ festivalinde ülkemizi temsil eden Deniz Kuvvetleri ‘‘Yıldırım’’ Fırkateyni Türkiye'nin gururu oldu. Günde bir milyona varan izleyicisiyle 14 ülkeden savaş gemileri ile 30 yelkenlinin katıldığı gösterilerde on binden fazla denizci görev aldı. Türkiye'nin yanısıra Fransa, Amerika Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, Rusya, Bulgaristan, Fas, Tunus ve Yunanistan'a ait gemi ve yelkenlilerin katıldığı görkemli festival süresince su gösterileri, karnavallar, yelken ve kürek yarışları, deniz ve hava gösterileri yapılıyor. Deniz Kurmay Yarbay Fikret Güneş komutasındaki savaş gemimize gelen günde 5000 e yakın ziyaretçiye 200 e yakın denizcimiz büyük misafirperverlik gösterirken Türkiye broşürü dağıtılıp Türk deniz kuvvetleri hakkında bilgi verilerek adeta bir turizm elçiliği yapıyorlar.

  ‘‘L'Armada du Siecle-Yüzyılın Armadası’’ festivalinin son gününde katılan tüm ülkelerin yelkenlileri ile savaş gemileri Rouen-Honfleur kentleri arasında Seine nehri üzerinde havai fişekli ışık gösterili görkemli bir geçiş töreni düzenlenecek. Yıldırım fırkateyni komutanı Deniz Yarbay Fikret Güneş Hürriyet'e yaptığı açıklamada festivalle ilgili şu görüşlere yer verdi:

  İLK KEZ KATILIYORUZ

  ‘‘Türkiye olarak bu organizasyonuna ilk katılışımız oldu. Daha önce 1988 ve 1994 senesinde tekrarlanmış olan bu festivale gelişimizi geçen yıl Aralık ayında kesinliştikten sonra hazırlıklarımızı sürdürdük. Şu an için burada üç tane harp gemisi bulunuyor ancak diğer ülkelerin savaş gemilerindende önümüzdeki günlerde katılacak olanlar var. Şu anda Rouen'de 30'dan fazla yelkenli gemi bulunmakta bunların bir kısmı özel kişilere ait bir kısmıda katılan ülkelerin Deniz kuvvetlerine ait gemilerdir. Çok yoğun bir program izliyoruz, diğer gemilerin komutanları ve personeliyle devamlı ilişki içindeyiz. Hergün değişik bir ülkenin gemöisinde bir tanışma kokteyli düzenleniyor. Gerek Fransız halkından gerekse festivali bir çok ülkeden izlemeye gelen turistlerden çok büyük ilgi görüyoruz, buna siz de şahit oldunuz. Organizasyon komitesi bir haftalık festival süresinde izleyici sayısının 8 Milyon kişiyi bulacağını duyurdu. Bizim gemimiz de şu ana kadar festivale katılan savaş gemilerinden birisi olması nedeniyle çok büyük bir ziyaretçi ile karşı karşıya kalıyoruz, bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Organizasyon komitesinin düzenlediği bir faaliyet çerçevesinde festivale katılan gemi personeli Fransız ailelerinde öğlen yada akşam yemeklerine davet ediliyor. Bunda da en fazla Türk personelin tercih edildiğini bize ilettiler, personelmiz sırayla çeşitli fransız ailelerine konuk oluyor. Bu yolla da Türkiyeyi tanıtmaya çalışıyoruz. Deniz kuvvetlerinin bir görevide bayrağımızı dolaştırmak ve ülkemizi diğer ülkerde en iyi şekilde temsil etmektir, biz de elimizden geldiğince bunu yapmağa çalışıyoruz.’’

  Komutan Fikret Güneş, Yıldırım fırkateyninin dizel motorlu, 2995 ton ağırlığında, 110.5x14.25x4.20 metre boyutlarında olup Gölcük tersanesinde tamamen Türk malı olarak 1988 imal edildiğini belirtti. Helikopter ve toplarla donatılmış olan savaş gemimizde su üstü savaşı ve kara bombardımanında kullanılacak çeşitli boyutlarda top ve silah bulunuyor.

  BASINDAN YOĞUN İLGİ

  Yıldırım fırkateyninde yerden havaya güdümlü mermileri, yakın savunma silah sistemleri ve süratli hava hedefleri ile gemiye gelen güdümlü mermilere karşı etkili bir hava savunma sistemi bulunuyor. Gemimizde ayrıca deniz üstü ve deniz altı savunmasında kullanılan torpidolar, satıhtan satha su üstü hedfelerini vurmak için gerekli sistemleri var. Fransız basını, radyo ve televizyonları tüm haber bültenlerinde Türk savaş gemisine geniş yer verirken bölgesel Normandie gazetesi fotoğraflarla iki tam sayfasını Yıldırım’a ayırdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı