Yıldırım: TOBB benden çekecek

Hürriyet Haber
30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, TOBB seçim sisteminin değiştirilmesi için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den destek isteyecek. TOBB seçimlerini kaybeden Yıldırım, ‘‘Bundan sonra TOBB'un benden çekeceği var’’ diye konuştu.

TOBB seçimlerini Konsey aşamasında kaybeden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i, TOBB seçim sistemini değiştirmek için destek olmaya çağırdı. Pazar günü olaylı biten TOBB Genel Kurulu'nun ardından İstanbul'a dönüşte soruları yanıtlayan Yıldırım, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımız hukukçu. Kendisini bu yasayı değiştirmek için destek olmaya çağırıyorum.’’ dedi. Yıldırım, Köşk'e giderek Cumhurbaşkanı Sezer'den destek isteyeceğini açıkladı.

TOBB seçimlerini kaybetmesinin bir anlam ifade etmediğini belirten Yıldırım, ‘‘Benim İTO Başkanlığım bile yasa dışı. TOBB seçimini kazanıp kazanmamam bir şey ifade etmiyor. Ben, aday olarak sistemin ne kadar adaletsiz olduğunu kanıtladım. TOBB'un benden daha çekeceği var’’ diye konuştu. Yıldırım şöyle devam etti:

Bu seçimde İstanbul, Adana, Muğla gibi bir çok kent Konsey'e giremedi. TOBB'un 700 bin üyesi var. İstanbul'un 300 bin üyesi var. Ama sistemden dolayı rakip listede yer alan İstanbul, Adana, gibi kentlerin Odalar'ı Ticaret Konseyi'ne giremedi. Kısacası TOBB'da bugün 450 bin üye temsil edilmiyor. Seçimlerde delegelere renkli ve işaretli oy pusulaları dağıtıldı. Böylece yönetim, hangi ilin delegesinin kendisine oy verip vermediğini öğrenmeye çalışıyor. Bu da delegeler üzerinde baskı kurdu.

TOBB Yönetim Kurulu 25 Mayıs'ta Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız da, altı yıl önce TOBB yasasının iptal edildiğini belirterek, yeni kanun çıkmadığı için seçimlerin boşlukta olduğunu söyledi. Benim de İTO Başkanlığım yasa dışı. O nedenle benim TOBB Konseyi'ne girmem veya TOBB'a Başkan olmam o kadar önemli değil. Ama ben aday olarak bu sistemin ne kadar adaletsiz olduğunu kanıtladım.

Sayın Cumhurbaşkanımız'a sesleniyorum. Kendisi hukukçu. Bu yasanın değişmesi için bize yardımcı olsun. Çünkü, 700 bin üyeli TOBB bu sistemle 2000'lere ayak uydurumaz. Özel sektörün en üst kuruluşu bu değişimi yakalayamazsa, Türkiye ekonomisi de bu değişimi yakalayamaz.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı