Gündem Haberleri

  Yıldırım: THY 20 yeni sefer koyacak

  A.A.
  04.02.2006 - 22:26 | Son Güncelleme:

  Yıldırım, THY'nin İstanbul-Sanaa direkt uçak seferlerinin başlaması dolayısıyla Yemen'in başkenti Sanaa'da düzenlenen yemeğe katıldı.

  Movenpick Otel'deki yemekte konuşan Yıldırım, Türkiye ile Yemen arasındaki ilişkilerde, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sanaa'ya yaptığı ziyaretin ardından yeni bir döneme girildiğini söyledi.

  THY'nin doğrudan uçuşlarının başlatmasının bu yeni dönemin işareti olduğunu dile getiren Yıldırım, bu seferler sayesinde iki ülke arasında ticari, kültürel ve turizm alanındaki işbirliğinin daha ileriye taşınacağına kaydetti.
  İlişkilerin gelişmesinde iyi bir ulaşım altyapısının gerekliliğine dikkati çeken Yıldırım, bu nedenle iki ülke arasında başlatılan doğrudan uçak seferlerini çok önemsediklerini belirtti.

  Türkiye'de hemen hemen herkes tarafından bilinen Yemen Türküsü'nü anımsatan Yıldırım, türkünün “Giden gelmez, acep ne iştir” dizelerine vurgu yaparak, “İşte şimdi THY ile Yemen'e giden Türkler geri dönecekler ve Yemenlileri de beraberlerinde alıp Türkiye'ye getirecekler. Böylece iki kardeş halk bir araya gelecek” diye konuştu.

  TÜRKİYE'NİN VE THY'NİN BÜYÜMESİ

  Binali Yıldırım, Türkiye'nin son 3 yılda ortaya koyduğu ekonomik istikrarın paralelinde ithalat ve ihracatta önemli artış sağlandığını, bunun taşımacılık alanında da görüldüğünü söyledi.

  THY'nin de son 3 yıl içinde iç ve dış hatlarda taşımasını yüzde 30 artırarak büyüdüğünü dile getiren Yıldırım, filodaki uçak sayısının yıl sonunda 100'ü aşacağını bildirdi. Yıldırım, THY'nin sefer yaptığı noktaların sayısını da artıracağını belirterek, “THY, önümüzdeki 2 ay içinde dünyada 20 yeni noktaya seferler başlatacak. Böylece, sefer yaptığı ülke sayısı 82'den 102'ye ulaşacak. Satın alacağı 59 yeni uçağı filoya dahil ettiğinde THY, 128 uçak ve ortalama 5 yaşın altındaki filosuyla dünyadaki önemli havayolu şirketleri arasında yerini alacaktır” dedi.

  Yıldırım, Yemen'e uçuşların başlamasının sadece Yemen'i değil, Orta ve Doğu Afrika ülkelerinin de Avrupa ve Atlantik ötesine havadan bağlanmasını sağlayacağını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı