Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yıldırım kuralları

DAKİKALAR 35’i gösteriyor.. Henüz atağı yok Fenerbahçe’nin..

Öyle kaleyi bulan ciddi bir şuttan, kaçan mutlak fırsattan söz etmiyorum.. Hiçbir akını yok sarı lacivertli ekibin.. Üstelik kalesinde net bir pozisyon görüyor. Rakip atamıyor.. Ama futbol bu, yetenekler konuşur çoğu zaman..

Semih uzun bir topu kovalıyor, Anelka’nın yapmayacağı tarzdan bir futbol hamallığı sergiliyor. Topla buluşan Tümer nefis bir orta yapıyor, dokunsan gol olacak kavisle, dokunsan gol olacak yere.. Tuncay da dokunuyor, gol oluyor..

5 dakika sonra benzer bir organizasyonda Tuncay ve Tümer’le gelişen atağı Alex ağlara gönderiyor.. Ve bir anda rahatlayıveriyor Fenerbahçe.. Kiev maçının kötü anıları unutuluyor. Tekrar ortalık toz pembe oluyor. Üstelik 17 Türk asıllı oyuncudan oluşan bir kadroyla gelinen Ankara’da güçlü rakip karşısında soyunma odasına 2-0 önde giriyor..

Bu skorun ortaya çıkmasında Mesut Bakkal’ın da rolü var. Başarılı çalıştırıcı Kiev’den bile ofansif bir kadroyu sahaya sürüp savunmayla orta alan arasını tamamen boşaltıyor. Tümer ve Alex ilk 35 dakika yapmadıklarını 5 dakikaya sığdırıyorlar..

***

Aurelio sahanın en iyilerinden. Terim’in daveti onu morallendirmiş olacak ki yine sahada basmadık yer bırakmıyor. Her topa ayak sokuyor.

Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Savunmada Can şamar oğlanına dönmüş. Özellikle Rüştü yapılan her hatada genç savunma oyuncusunu azarlıyor. Oysa arkadaşları Can’a sahip çıkacak ki Can ilerlesin..

Serkan’ın yerine forma giyen genç Kerim ilk yarı iyiydi. Ancak ikinci yarı Zico’yu bile kızdıran birkaç hata yaptı. Özellikle rakip iki kişiyle pres yaparken çalım atma sevdasını Kerim bir an önce terk etmeli..

Tuncay iki haftadır takımın en iyisi. O kadar çok koşuyor ki izlerken yoruluyorsunuz. Doğal olarak hata da yapıyor. Ama oyunu çözen goller, özellikle de kafa golleri Tuncay’dan geliyor.

***

Maçta iki önemli unsur daha vardı. Birisi Ankara seyircisi.. Daha doğrusu Gençlerbirliği taraftarı.. Fenerbahçe maçına gelmeyecekler de hangi maça gelecekler merak ediyorum doğrusu..

İkincisi hakem Yunus Yıldırım.. Galiba Dünya Kupası oynanırken Yıldırım tatildeydi. Nerede kaldı FİFA kuralları.. FİFA özellikle Dünya Kupaları’nda uygulattığı kararlara hakemlerin uymasını ister. Topu oyuna sokarken 3 metrede ayak koyan oyuncuya kart yok.. Rakibi çalımlamış bomboş giderken indirilen oyuncuya yapılan faulde kart yok.. Galiba Yıldırım futbolu FİFA’nın değil, kendi kurallarıyla yorumluyor..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI