« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Yıldırım kendini zora soktu'

Fenerbahçe Kulübü'nün eski Başkanı Faruk Ilgaz, mevcut başkan Aziz Yıldırım'ın 3 yıl üst üste şampiyonluk sözüyle kendisini zor durumda bıraktığını ifade etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Kulübü'nün yaşayan en eski başkanı olan 87 yaşındaki Ilgaz, AA muhabirini konuk ettiği Moda'daki evinde soruları yanıtladı.

Sarı-lacivertli kulübe 1966-1974, 1976-1980 ve 1983-1984 yılları arasında 3 dönem olmak üzere toplam 13 yıl başkanlık yapan Ilgaz, Fenerbahçe'nin gelmiş geçmiş en başarılı başkanlarından birisi.

Ilgaz'ın başkanlığı dönemindeki 13 yılda Fenerbahçe Futbol Takımı toplamda 19 resmi kupa kazandı.

Ilgaz başkanlığında 1967-1968 sezonunu 5 kupayla tamamlayan sarı-lacivertli futbol takımı, 41 yıl önce Türkiye Ligi şampiyonluğunun yanı sıra, Türkiye Kupası, Balkan Kupası, Spor Toto Kupası ve statü gereğince Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götürdü.

Moda'da, Fenerbahçe Burnu'ndaki kendi ismi verilen tesisleri gören manzarası bulunan, kulübün eski başkanlarından Tevfik Taşçı'nın adını taşıyan apartmanın 4. katında yaşayan Faruk Ilgaz'ın salonunun duvarları, yaşamındaki önemli anların, devlet ve spor adamlarının, Fenerbahçelilerin, ailesi ve yakınlarının fotoğraflarıyla dolu.

"YILDIRIM KENDİSİNİ ZORA SOKTU"

Faruk Ilgaz, Fenerbahçe Kulübü'nün, 12 yıla yakın süredir başkanlık görevini sürdüren Aziz Yıldırım yönetiminde sürekli yükseldiğini, yapılan yatırımların sonucunun her branşta büyük başarılarla alınacağına inandığını ifade etti.

Eski başkan, Yıldırım'ın son seçimli genel kurulda verdiği 3 yıl üst üste şampiyonluk sözüyle ilgili olarak, "Sporda iddia olmaz. Sporun kendine göre şartları var. O şartların meydana gelmesi bazen olmayabiliyor. Fazla iddialı olmak kişiyi zor durumda bırakır. Aziz Yıldırım da bu iddiayla kendisini zor durumda bıraktı. Ondan kimse böyle bir talepte bulunmadı. Tabii ki o elinden geleni yapar. Ancak başkanın bir yere kadar tesiri var. Ondan sonrası futbolculara ve antrenörlere kalıyor" diye konuştu.

"4 KUPA ZOR GÖRÜNÜYOR"

Kendi başkanlığı döneminde kazanılan 5 kupa hatırlatılarak, sezona TFF Süper Kupa'yı kazanarak başlayan Fenerbahçe'nin önündeki 3 kulvarda da şampiyonluğa ulaşmasını mümkün görüp görmediği sorulan Ilgaz, "4 kupayı almak zor görünüyor" dedi.

1967-68 sezonundaki sezonu anlatan Ilgaz, "Tabii ki her dönemin kendi içinde zorlukları vardı. Ancak eskiye göre mücadele şimdi çok daha zor geçiyor. Kalan 4 kupayı almak zor görünüyor. Keşke olsa..." diye konuştu.

"YILDIRIM'DAN SONRAKİ BAŞKAN KOÇ OLSUN"

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye daha uzun yıllar hizmet edebileceğini anlatan Faruk Ilgaz, Yıldırım'ın bırakması durumunda bu makama, mevcut yönetimde asbaşkan olarak görev yapan Ali Koç'u yakıştırdığını belirtti.

Ilgaz, Fenerbahçe'de son yıllardaki kongreler ve Yıldırım'a karşı çıkan adaylar konusunda değerlendirme yaparken, "Aziz Bey bu işi bıraktığı taktirde benim gönlüm Ali Koç'tan yana. Ali Koç çok iyi bir Fenerbahçeli. Varlıklı ve kulübünü seviyor. Atatürk'ün 3 adet balmumundan heykelini yaptırdı. Fenerbahçe'ye önemli hizmetleri olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE KUPASI ŞANSSIZLIK"

Fenerbahçe, 25 yıldır kazanamadığı Türkiye Kupası'nı ilk kez Faruk Ilgaz'ın başkanlığı döneminde müzesine götürdü.

Sarı-lacivertli ekibin tarihe geçen 5 kupalı sezonu 1967-1968'de kazanılan Türkiye Kupası, Fenerbahçe için bir ilk olurken, Ilgaz bugünlerde yaşanan 26 yıllık hasreti şanssızlığa bağlıyor.

Ilgaz bu konuda, "Benim zamanımda da öyleydi. Bu kupayı Galatasaray bizden daha çok aldı. Benim başkanlığım dönemimde Altay'ı yenerek kupayı kazanmıştık. Bu bir şanssızlık, öyle anlaşılıyor. Futbol bu her zaman kazanamazsın, bu konuda da Fenerbahçe şanssız" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe, bugüne dek 4 kez kazanabildiği Türkiye Kupası'nın 2'sini Faruk Ilgaz dönemlerinde 1967-68 ve 1978-79 sezonlarında elde etti.

"REKABET SAHADA KALMALI"

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki gerek futbol, gerekse diğer spor branşlarındaki mücadelelerde yaşanan gerginlikleri çok anlamsız bulduğunu anlatan Ilgaz, rekabetin sahada kalması gerektiğini, bunun için de kulüp başkanlarına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Eskiden Fenerbahçe Burnu'ndaki Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerine ait tesislerin arasında bir kapı bulunduğunu anlatan Ilgaz, "Kapı daima açık kalırdı. Biz oraya giderdik, onlar bize gelirlerdi. Rekabet sahada bırakılacağına dışarı taşındı. Yöneticilerin tartışmalara girmesi çok ayıp. Futbolcuların sahada kavga etmesini tasvip etmiyorum, yazık oluyor. Bunun giderilmesinde başkanların büyük rolü olur. Rekabet sahada kalsın. Onun dışında yöneticiler, futbolcular büyük dostluklar kursunlar, birbirlerinin evlerine gitsinler yemek yesinler. Daha dostane bir ortam oluşturulsun. Burada en önemli görev de başkanlara düşüyor" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'ye damgasını vuran önemli isimlerden, kulübe 16 yıl başkanlık yapan Şükrü Saracoğlu'nu en büyük başkan, Zeki Rıza Sporel'i en büyük futbolcu olarak gösteren Ilgaz, sarı-lacivertli ekibin şimdiki kaptanı Ale'in Türkiye'ye gelen en iyi yabancı futbolcu olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz